Učitelé ze Základní školy v Kokoníně vyřešili problémy s prostory tak, že vycpané exempláře zvířat v bývalých kabinetech umístili na chodbu školy. Nyní slouží pro žáky k výuce každým dnem.

„Jelikož dva kabinety nyní slouží k potřebám nedávno zřízenému oddělení mateřské školky, neměli jsme kam umístit vycpaniny. Proto se zrodil nápad, udělat jakýsi koutek přírody přímo na chodbě budovy školy,“ vysvětlila učitelka prvního stupně ZŠ Kokonín Jana Patková.

Podobným historickým inventářem jsou vybavené i další základní školy a gymnázia, ale s tím rozdílem, že většina z nich má vycpaniny uzavřené v kabinetech.

Kachna divoká, lelek obecný, kuna skalní, jezevec lesní, netopýr rezavý nebo zmije obecná se nyní nacházejí v prosklené skříni také díky pomoci studentů Gymnázia U Balvanu. „Díky vstřícnosti vedení gymnázia nám studenti pomohli určit jednotlivé druhy a vytvořit kartičky s popiskem,“ uvedla Jana Patková.
Podobnou naučnou vitrínu plánují umístit i v druhé budově školy, kde probíhá výuka druhého stupně.

„Zatím nám chybějí vitrínky. Jednalo by se však o rozsáhlejší sbírku vycpaných dravců i savců,“ dodala Patková s tím, že je škoda tyto učební pomůcky z padesátých let schovávat před dětmi. „Školy většinou historické předměty rozprodávají. Například vycpaní savci nebo ptáci končí v rukou sběratelů,“ uzavřela Patková, která dále potvrdila, že děti naučnou stěnu využívají a mají tak jasnou představu, jak dravci vypadají.

Vycpaná zvěř však není levnou záležitostí, letitý sběratel potvrdil, že například vycpanina kachny obecné přijde na jeden a půl tisíce korun.