V představení bude účinkovat dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! se svými přípravnými sbory, Jablonecký komorní orchestr rozšířený o rodiče a přátele jablonecké základní umělecké školy a žáci literárně-dramatického oboru.

„Představením ožije v neděli 20. prosince od 19 hodin celé Městské divadlo v Jablonci," řekl jeho ředitel Pavel Žur.

Provedení Rybovy vánoční mše v podání jablonecké základní umělecké školy má především scénickou podobu, nejde o koncertní provedení, jak je známe z kostelů, případně z koncertních síní. Propojí se výtvarná práce, práce dramatické výchovy, instrumentální a vokální tvorby a vytvoří kompaktní celek v rámci divadelní scény. „V tom je to představení zajímavé i výjimečné," uvedl Žur.

Představení je symbolickým příspěvkem k 250. výročí narození Jakuba Jana Ryby. „Jedinečnost našeho provedení tkví jednak v tom, že veškeré sbory psané původně pro smíšený pěvecký sbor byly přepracovány pro dětské hlasy, ale hlavně jsme se pokusili obsah Rybovy mše zprostředkovat divákovi trochu jinak v divadelním prostředí, a to jak na pódiu, tak vlastně i ve všech ostatních divadelních prostorách," řekl ředitel Základní umělecké školy v Jablonci Vít Rakušan.

Atmosféra lidových Vánoc bude podle Rakušana všudypřítomná. Ve foyeru divadla bude lidový vánoční trh. Před představením i o přestávce tam budou k dostání preclíky, perníčky, cukroví, růžence, vánoční koření i drobná keramika. Chybět nebude ani svařené víno nebo medovina.

Program nese podtitul Zvonkový čas. „Tento název předznamenává, že do podoby divadelní inscenace budou zapojeni i diváci, a z toho důvodu je zapotřebí, aby si s sebou přinesli zvonečky," dodal Rakušan. Česká mše vánoční, tak získá nový rozměr.