Do splnění normativu jich aktuálně chybí dvacet a podle předběžných informací bude letos prvňáčků opět málo. Znamená to jediné. Město bude muset na chod školy doplatit více než milion korun.
Takový bude podle ředitele Martina Würze požadavek školy plynoucí z jejího rozpočtu. Problém je v tom, že lučanská škola dlouhodobě nesplňuje normativ, který by jí zajistil odpovídající finanční příspěvek od státu. Na provoz zařízení a platy učitelů proto každoročně musí doplácet zřizovatel. V roce 2009 to bylo 1,2 milionu, loni 970 tisíc a letos se potřebná částka opět těsně přehoupne přes milion.
„Aktuálně máme sto šestnáct dětí a do splnění normy bychom jich za současného stavu osmi tříd potřebovali sto třicet šest. Za běžných devíti tříd by nám chybělo ještě dalších sedmnáct žáků,“ líčí neutěšenou situaci ředitel školy Martin Würz.
Pro představu, chybějící žák na prvním stupni vyjde zřizovatele na zhruba 35 tisíc korun, zatímco na druhém stupni už na bezmála 47 tisíc korun. „Letos se potřebný příspěvek navýšil právě proto, že nastává situace, kdy se na druhý stupeň dostávají co do počtu žáků ještě slabší nižší ročníky. A volná místa na druhém stupni vyjdou dráž,“ vysvětluje Martin Würz.
A situace na prvním stupni se zřejmě jen tak nezlepší. Z místní mateřské školy by mělo přijít deset dětí a přespolní předběžně dvě. Pro splnění normativu jich je přitom potřeba minimálně sedmnáct.
Podle starosty Lučan nad Nisou Jiřího Řešátka chce město provoz školy za každou cenu udržet a přispívat bude dál. „Bez základní školy si to snad ani nelze představit,“ řekl Deníku již dříve lučanský starosta.
Nevyloučil přitom, že i letos bude město vyplácet desetitisícovou odměnu rodičům přespolních dětí, kteří nastoupí do prvního ročníku lučanské školy. „O tom rozhodnou zastupitelé,“ poznamenal starosta.
Podle ředitele školy Martina Würze se v minulých dvou letech odměna příliš neosvědčila, protože přespolních prvňáčků nalákala minimum. „I tak se ale městu tahle investice vyplatí, protože sice přijde o deset tisíc korun, ale s každým dalším volným místem by přišlo o mnohem víc,“ říká ředitel.
Jak kvůli nedostatku dětí, tak pro další ušetření došlo loni ke sloučení druhého a čtvrtého ročníku, které letos přetrvává ve třetím a pátém ročníku. Díky tomu má devítiletá základní škola pouze osm tříd. „Jak to bude v příštím roce, to ještě uvidíme. Každopádně první ročník chceme nechat i nadále samostatný,“ říká Martin Würz.
V současné době na škole panují obavy, že v příštím školním roce nastane další problém na úrovni šesté třídy, protože hned několik dívek ze současné „pětky“ se hlásí na víceletá gymnázia.
Na lučanskou školu v současné době dochází zhruba třetina přespolních dětí.