Záměr přestavět zpola opuštěnou budovu Zdravotního ústavu ve Vratislavicích městský obvod opouští. Projektanti řekli projektu ne. Podle nich by v tomto případě bylo téměř stejně nákladné postavit novou budovu. Nové školky se však vedení Vratislavic zcela nezříká.
„Byl nám nabídnut objekt církve v ulici Nad Školou. Nyní je to před fází schválení litoměřickou diecézí,“ informoval starosta Vratislavic Luděk Oraný. Stejně jako v předchozím případě by se jednalo o dlouhodobý bezúplatný pronájem s tím, že obvod by zaplatil stavební úpravy.
Dětí by pojala nová školka také obdobný počet, tedy asi sto předškoláků.
„Zatím se jedná o záměr. Dříve to už školka byla. Napadlo mne, když je nedostatek budov, prostory obvodu nabídnout,“ uvedl administrátor farnosti ve Vratislavicích Václav Vaněk. Ve hře je přesto ještě jeden zájemce. V minulosti zde existoval i záměr, vybudovat v objektu dům pro seniory. Od toho však investor již odstoupil.
Díky blízkosti nově vytipovaného objektu základní škole ve Vratislavicích si obvod slibuje i snížení nákladů na přestavbu. „Rádi bychom využili možnosti školní jídelny, kterou jsme nedávno zrekonstruovali podle požadavků Evropské unie,“ uvedl vratislavický starosta.
V současnosti mohou navštěvovat předškolní děti v městském obvodu s přibližně sedmi tisíci obyvateli tři mateřské školky. Ty však již kapacitně nevyhovují a s předpokládaným přílivem obyvatel by se stav stal kritickým.
Letošního roku bylo odmítnuto 33 dětí, celková kapacita činí 214 míst. V provozu je školka Na Sídlišti, Lísteček a školka v Tanvaldské ulici.