Google Classroom, Google Suite, Microsoft Teams, Microsoft Office, Bakaláři, dm Software, Škola v pyžamu, WhatsApp. Všechny tyto a další internetové stránky, programy a aplikace používají dnes nejen na Jablonecku děti školou povinné, jejich učitelé i rodiče. Distanční výuka se rozjíždí na plné obrátky. Největší zápřah zažívají rodiče prvňáčků. Jejich ratolesti se ve škole ještě ani pořádně nerozkoukaly a už na ni jen vzpomínají.

Rodiče žáků zatím podle škol distanční výuku zvládají. „Ze školy nám píšou každý den nejpozději do devíti hodin, dostaneme úkoly a vrhneme se na to. Čistého času to máme tak na dvě hodiny, jen ve čtvrtek jsme u toho seděli déle. Dělali jsme kolečka, to byla katastrofa,“ popsala maminka prvňáčka z jablonecké Základní školy Liberecká.

Sedmatřicetiletá Jana ze Železnobrodska by naopak uvítala větší angažovanost škol. „Obě děti se zatím cvičně připojují na aplikace, každou chvíli něco stahujeme. Budeme mít v týdnu jen pár hodin on-line, myslela jsem si, že škola pojede běžné vyučování, jen na dálku. Takhle nemají děti za chvíli co dělat a doma je pořád nepořádek. Abych každý den trnula, co se stane,“ popsala.

Ředitel Městské policie Jablonec n. N. Roman Šípek končí ve své funkci 31. října 2020.
Další šéf jabloneckých strážníků odchází. Nového magistrát zatím hledat nebude

Většinou platí, že základní předměty jako matematika, český jazyk a světové jazyky mají přednost před přírodopisem nebo zeměpisem. Vyskytují se i drobné problémy. „Jde ale v drtivé většině jen o drobnosti, například řešení omezení vstupů do žákovských účtů,“ přiblížil ředitel Základní školy Liberecká Martin Chytka.

Zvláště na menších vesnických školách mohou vyjít žákům a rodičům nadstandardně vstříc. „Naše škola půjčuje žákům notebooky, zatím jich máme dostatek,“ poznamenal ředitel ZŠ Pěnčín Martin Zicháček.

Problémy řeší spíše s připojením na internet ze strany žáků. „Hlavně v zapadlejších částech obce to je problém. Zvláště když musí v jeden okamžik na internetu pracovat třeba tři děti v domácnosti,“ doplnil Zicháček.

Stavba kruhového objezdu na křižovatce Tovární s Libereckou ulicí v roce 2010.
Z archivu Deníku: Proměna křižovatky na kruhový objezd v Jablonci nad Nisou

S dosažitelností internetu bojují i v Plavech. Na zdejší základní škole přitom pracují s obzvláště jednoduchou aplikací Škola v pyžamu. „Pro první stupeň je skoro dokonalá, přehledná, lehká. Už na jaře nám doslova vytrhla trn z paty,“ popsala ředitelka ZŠ Plavy Martina Navrátilová.

Školy zbytečně žáky nepřetěžují. Alespoň zatím. „Jde o složitou situaci, se kterou se pereme všichni. Tento týden ladíme aplikace. Počítáme s tím, že v příštím týdnu budou mít žáci druhého stupně nejméně po dvou hodinách on-line výuku matematiky, angličtiny a češtiny,“ sdělil ředitel železnobrodské ZŠ Školní Zdeněk Kučera.

Některým dětem škola chybí. „Já jsem měl zatím jen češtinu a nějaké úkoly. S aktivací některých věcí na internetu mi musel pomoct táta. Radši bych ale šel do školy,“ popsal první dny na distanční výuce jedenáctiletý Honza ze Železnobrodska.