Novými obory reaguje kraj na poptávku zaměstnavatelů a potřeby trhu práce. Navrhované obory ale musí ještě schválit ministerstvo školství.

ŠKOLA PRO HASIČE

Hned dva nové obory by chtěli už v příštím školním roce vyučovat na Integrované střední škole v Semilech. „Především jde o obor Požární ochrana, který je v kraji ojedinělý a v republice je asi jen ve třech krajích. Bylo to na základě žádosti hasičského záchranného sboru, který nejenže potřebuje absolventy pro zásahy i požární prevenci, ale potřebují také údržbáře strojů a zařízení a také řidiče," řekla krajská radní pro školství Alena Losová. Stejná škola by měla nově nabídnout také obor Obráběč kovů.

PERSPEKTIVNÍ OBORY

Střední průmyslová škola v České Lípě chce zase na základě spolupráce s firmou Sauer Žandov nabídnout nový obor Elektrotechnika se zaměřením na mechatroniku. „Technické vzdělání s tímto zaměřením je perspektivní, absolventi získají propojeně znalosti ze čtyř oblastí strojírenství, elektrotechniky, automatizace a informačních technologií. Najdou uplatnění hlavně na specializovaných pozicích, u nichž se vyžaduje multioborová kvalifikace," doplnila Losová.

Na základě požadavků zdravotnických zařízení chce zase kraj rozšířit nabídku na Střední zdravotnické škole v Turnově o obor Masér sportovní a kondiční. „Absolventi pak mohou pracovat jako rehabilitační pracovníci," dodala Losová.

Liberecký kraj chtěl rozšířit také nabídku na gymnáziích a to o šestiletý obor se zaměřením na francouzský jazyk a přírodovědné předměty, což mělo umožnit plně využít kapacitu jabloneckého Gymnázia U Balvanu. Ministerstvo to ale nepodpořilo.