Tímto vybavením disponují nebo budou vybaveny jablonecké základní školy. Město to bude stát 91 milionů korun, z toho 54 milionů pokryje evropská dotace a stát.

Jednu z nejnáročnějších rekonstrukcí nyní prochází Základní škola v Kokoníně, která sídlí ve třech budovách. Dvou z nich se projekt týká. „V objektu Rychnovská bude bezbariérová jazyková učebna včetně bezbariérových toalet. V nové přístavbě bude odborná učebna včetně skladu pro školní dílny, šatny a hygienické zázemí a kabinet pro tělesnou výchovu. V těsné blízkosti přístavby pak vznikne moderní výuková zahrada včetně amfiteátru, který bude sloužit jako zázemí pro žáky v rámci výuky,“ popisuje část projektu vedoucí oddělení dotací jabloneckého magistrátu Iveta Habadová s tím, že v Rychnovské ulici se pracuje od července a hotovo bude příští rok o prázdninách.

Děti ze druhé budovy v Janáčkově ulici si na moderní vybavení budou muset ještě rok počkat. Ale mají se na co těšit. V plánu je venkovní učebna přírodních věd. „V didaktické zahradě bude altán a výukový prostor s pylony, děti tu najdou model Slunce, Země, Měsíce, model řečiště a kryt pro obojživelníky a plazy, takzvaný hadí dům. Vedle tohoto prostoru je plánované dětské hřiště, ohniště, závětří a zpevněné plochy, kde bude možné parkovat,“ doplňuje náměstek primátora Jakub Chuchlík. 

Náklady na rekonstrukci v ZŠ Kokonín přijdou na 38,3 milionu korun, dotace činí 21 milionů.

Modernizací prochází také kombinované učebny chemie-matematiky a fyziky-matematiky v Základní škole Pasířská na Žižkově Vrchu. Tato škola má však zásadnější novinku. Navyšuje svoji kapacitu o jednu třídu, která nyní vzniká přestavbou původního domu školníka. Do nových prostor s výtahem, které se propojí dřevěným krčkem se stávající budovou, 2. září nastoupí 24 nových žáků.

Nové učebny chemie i IT

Už v loňském roce začala modernizace učeben v ZŠ Mozartova a ZŠ Liberecká 26 získala zmodernizované učebny chemie i IT, výtah a atrium upravené na geopark, který je přístupný k výuce také jiným školám. Ve škole v Liberecké 26 probíhá rekonstrukce učebny přírodopisu, dílen, fyziky a chemie včetně kabinetů, zcela nová bude třída pro výuku cizích jazyků.

„Samozřejmě i zde řešíme bezbariérový přístup, úpravou projde vyrovnávací rampa u schodiště hlavního vstupu, nová bude imobilní plošina na schodiště uvnitř školy a imobilní WC,“ podotýká Chuchlík. Třídy budou v rámci integrovaného projektu vybavené počítači včetně softwaru, interaktivní tabulí, promítacím plátnem, dataprojektorem a novým nebo repasovaným nábytkem.

Magistrát dále bez podpory dotace provádí drobné rekonstrukce a především technické úpravy na dalších školách a školkách ve městě. Z městské kasy na ně uvolnil šest milionů.