„Nemůžeme si dovolit lákat žáky nebo jejich rodiče za enormní peníze. Musíme počítat s penězi, které máme. A do budoucna to nebude lepší,“ řekla starostka Zlaté Olešnice Věra Hovorková.
V současné době ubývá narozených dětí. Rodin, které žijí a do budoucna počítají, že na vesnici zůstanou, ubývá.
„Naši základní školu musíme dotovat, aby se zachovala její funkčnost. Měsíčně to dělá téměř jedenáct tisíc korun,“ řekla starostka Věra Hovorková.
Přesto i ona si uvědomuje, že situace do budoucnosti nemusí být lepší. Obec počítá s tím, že bude muset vynakládat mnohem větší prostředky na školství. Přímé náklady na základní školu, a také dotace a příspěvky na žáky, kteří budou studovat v Tanvaldě, porostou. To zvýší v příštím období rozpočet obce.
„Máme tady školu, kam chodí žáci až do třetí třídy. Zájem rodičů je veliký a jsou s výukou spokojení. Bohužel, nejsme schopni naplnit povinné kvóty,“ dodala starostka Věra Hovorková.
První krok k udržení chodu školy přišel minulý týden. Jedna z učitelek dostala výpověď. Je jí to líto, ale o svoji budoucnost se nebojí.
„Samozřejmě, že mě to netěší. Bohužel, situace ve školství je daná určitými pravidly. Je jedno, zda si myslím, jestli jsou dobrá nebo špatná,“ řekla bývalá učitelka Základní školy v Olešnici. Svou budoucnost nevidí černě. Ihned po výpovědi si zajistila odpovídající místo v Tanvaldě.
Podle starostky ale začíná být situace v obcích a menších městech na pokraji existence. Zatím obec přispívá na chod školy. Dětí, které by mohly naplnit stav, je ale nedostatek. A s vývojem společnosti nelze předpokládat výrazné zlepšení. Je možné, že školy v obcích v budoucnu zaniknou.