Stejně jako úředníci jablonecké radnice, snížení platů o deset procent musí „rozdýchat“ i zdejší strážníci. Stavy Městské policie Jablonec ale zůstávají na stejné úrovni jako loni.


I když. „Jeden ze strážníků dal hned po ohlášení snížení tarifního platu výpověď,“ uvedl Jiří Rulc, ředitel MP Jablonec.
A není to konečný stav. Tak, jak se bude optimalizovat obsazení jablonecké radnice, dojde zřejmě i na optimalizaci městské policie. „To ale budeme vědět až v průběhu roku,“ doplnil Rulc. Kvůli škrtům museli jablonečtí strážníci stopnout projekt Rozvoj činnosti Městské policie Jablonec nad Nisou. Ten počítal s tím, že se městská policie rozšíří.


V Železném Brodě odchází z řad městské policie tři strážníci, tedy celá čtvrtina původního stavu. „Dvanáct strážníků, to je prostě luxus, který si dnes nemůžeme dovolit,“ uvedl André Jakubička, starosta Železného Brodu. Radnice chce na provozu městské policie ušetřit jeden milion dvě stě tisíc korun.


Počet devíti strážníků neznamená podle velitele MP Železný Brod velký zásah do akceschopnosti. „Budeme schopni i v tomto počtu zajistit službu tak, že to lidé nepoznají,“ doplnil Pavel Hriník, velitel strážníků.
Městská policie bude v novém okleštěném složení přesto fungovat doslova na hranici možností. „Může se stát, že ve službě bude někdy jen jeden strážník,“ popsal Hriník, podle jehož slov bylo dvanáct strážníků ideálním počtem pro město velikosti Brodu.


Beze změn


A tak jedinou městskou policií ze tří největších měst Jablonecka, které se úspory nijak viditelně nedotknou, mají v Tanvaldu. „Nikoho nepropouštíme, platy nesnižujeme,“ potvrdil Petr Polák, starosta města. Podle jeho slov mají strážníci dostačující vybavení. „Na podzim dostali i nové auto,“ přiblížil Polák.


Malá města a obce


V Desné slouží v současné době u Městské policie tři strážníci. „Stejně jako u úředníků jsme i jim ponížili platy o pět procent, mírně omezili palivo. Ale tak, aby nebyla omezena bezpečnost obyvatel,“ popsal Marek Pieter, starosta Desné. Kvůli úsporám radnice nezapracovala do rozpočtu na letošek plánované rozšíření kamerového systému. „Dojde jen k obnově oděvů strážníků,“ doplnil Pieter.


Žádné velké změny nečekají ani dva strážníky Obecní policie Janov a Bedřichov. „Tabulkově snižovat platy nebudeme, korigovat se budou maximálně přesčasové hodiny,“ sdělil Daniel David, starosta Janova. Obecní policie má podle jeho slov vybavení nové a obě obce, které se na provozu policie podílejí rovným dílem, nepočítají letos s dalšími výdaji.


Sám a sám


V Rychnově zůstane zdejší strážník nadále osamělý. „V rozpočtu jsme škrtali, škrtali, až jsme vyškrtli i druhého strážníka. Ale nakonec máme rozpočet s takovým přebytkem, že se k druhému strážníkovi možná ještě letos vrátíme,“ uvedl František Chlouba, starosta Rychnova.


Plat ale strážníkovi také neubírají. „Nemá ho zas tak vysoký, navíc není lidské a vhodné, aby úspory dopadaly jen na ty dole. Šetřit by se mělo u velkolepých projektů,“ doplnil Chlouba.


Jaký tedy bude rok 2011 pro strážníky? Plný úspor, šetření, prostě takový jako skoro pro všechny.