Nábřeží Obránců míru v úseku mezi zvonicí a lávkou. Místo, kde pracovníci železnobrodské technické služby bojují se škumpou orobincovou.
Téměř celý prostor mezi silnicí a řekou je zarostlý touto okrasnou, zároveň však invazivní, dřevinou.
„V letošním roce to bylo pracovníky technických služeb dvakrát posekáno a pařízky chemicky ošetřeny. Než se jí zbavíme, bude to asi ještě dlouho trvat,“ popsal Miloš Pala, vedoucí odboru životního prostředí železnobrodské radnice.
Nikdo ji tam nesázel, mohli však podrůst kořeny pod silnicí ze zahrad od rodinných domků, nebo se uchytila zanesená semínka. Na druhém břehu Jizery roste také, ale není tolik rozšířena.
Přitom mnoho lidí si škumpu orobincovou pořídí na zahradu. Dřevina se může chlubit zajímavými květy i celkovou strukturou.
U nás je škumpa často vysazována jako okrasný strom do zahrad a městských parků, ale bohužel se dá najít i ve volné krajině, kde ji nejspíš někdo vysadil, za neznámo jakým účelem. „Na těchto místech, kde není okolí udržované, se ze škumpy stává invazní rostlina, která brzy zabere celé okolí,“ popsal botanik Josef Frynta.
Kromě rychlého růstu má škumpa ještě jednu vlastnost, která z ní dělá potenciálně nebezpečnou rostlinu. Celá rostlina je totiž jedovatá. Mohou za to polyfenolické látky zvané urushioly, které jsou přítomny zejména v bílém latexu, který rostlina roní při poškození. Urushioly jsou silnými alergeny a kontaktními jedy. Ve styku s nechráněnou pokožkou vyvolávají dermatitidu, která se projevuje zarudnutím, vyrážkou, puchýři a kožními lézemi.
Jak bezpečně vysadit
S vysazováním škumpy by měl být zahradník opatrný, aby z ní za několik let nebyla obávaná invazní rostlina, neboť tomu tak místy již je.
A je proti ní těžké zasáhnout: pokud se výběžky odříznou, začnou se v zemi rozvětvovat a místo odstranění naopak podpoříte jejich rozrůstání.
Proto se škumpu vyplatí pěstovat jen s důkladným ohraničením kořenové oblasti, k čemuž se hodí asi sedmdesát centimetrů vysoký a dva milimetry silný plastový plát nebo plechový pás stočený do kruhu a zapuštěný do půdy kolem rostliny. Takže škumpu ano, ale opatrně.
Škumpa orobincová
* pochází původně z Severní Ameriky
* rychle se rozrůstá
* celá rostlina je jedovatá díky urushiolům