Příliš počasí jabloneckým seniorům na startu nového ročníku Jabloneckého škrpálu nepřálo. Stejně jako loni. Vyrazili opět mezi vločkami sněhu, ale s o to hřejivějším úsměvem. Na svou první túru v již 5. ročníku cyklu pochodů vyrazili z vlakového nádraží.

První výlet je zavedl do Liberce a vstříc letošní sezoně odjíždělo více než sedmdesát seniorů. K vlaku jim přišel zamávat a odstartovat letošní škrpál výstřelem ze startovací pistole primátor Jablonce Petr Beitl. Škrpálníci překvapili primátora hymnou s výstižným názvem Když nemůžeš, tak přidej.
V Liberci se senioři potkali se svými kolegy a kamarády z Liberce a Frýdlantu. Nenechali si ujít pozvání od náměstka hejtmana Pavla Svobody a po městě se rozhlédli z „krajského mrakodrapu“. „Jablonecký škrpál je jedinečnou akcí v našem kraji,“ poznamenal Svoboda.

Petr Randák
Byl to masakr, většině hráčů rozhodčí fotbal znechutil

Hlavním cílem prvního výšlapu byly především Vratislavice, kde si udělali krátkou zastávku v muzeu Ferdinanda Porsche. „Vždycky se snažíme do výletů zakomponovat i nějaké to poznávání, abychom neměli jenom kondici, ale také se něco dozvěděli. No, a v muzeu Porsche jsme ještě nebyli,“ smála se Blanka Svobodová, vedoucí Klubu jabloneckých seniorů.

Trasy výletů, dlouhé kolem 10 km vedou hlavně po Libereckém kraji a senioři si je připravují zcela sami. „Jednou nebo dvakrát za sezónu můžeme díky finanční podpoře města vyjet i mimo kraj, dostaneme totiž peníze na dopravu,“ vysvětlila Svobodová.

„Elán vám, jak vidím, neschází, přeju všem tedy pevné zdraví, abychom se na podzim zase ve zdraví setkali,“ popřál škrpálníkům primátor při předávání štafety s letošním škrpálnickým tričkem a převzal si od seniorů rozkvetlou starou botu – škrpál.

„Budu se o něj starat a až se setkáme po posledním výletě, zase vám ho vrátím,“ smál se Beitl. Na cestu do chladného počasí předal turistům na oplátku Jabloneckou jablkovici na zahřátí.

Jablonecký škrpál je cyklus výletů, na jejichž organizaci se významně podílejí jablonecké kluby seniorů už od roku 2013. První ročník organizoval Dia-club senior za pomoci Centra sociálních služeb a výlety se konaly v blízkém okolí Jablonce a Liberce. Později už škrpálníci vyrazili dál – do Krkonoš, Českého ráje, na Jičínsko nebo Frýdlantsko. Byli dokonce i v německém Oybinu. „Stále platí, že kdo se zúčastní alespoň deseti výletů a ujde sto kilometrů, dostane v závěru cyklu ocenění,“ prozradila ředitelka Centra sociálních služeb Naďa Jozífková.

Hymna škrpálníků

Když nemůžeš, tak přidej víc
Zakřič prostě z plných plic
Že slovo nejde – neexistuje
Slovo nejde – neexistuje
Když nemůžeš, tak přidej víc
Zakřič prostě z plných plic
Že to dáš, na to máš
Že to dáš.