Výletní areál v Pěnčíně vítá každý rok tisíce návštěvníků. Vstup na Kozí farmu a do výrobny skleněných perlí je zdarma.

„Jak máme chvilku, jedeme se tam podívat. Jinde by děti neviděli tolik koz a ovcí na jednom místě. Navíc tam mají i příjemné zázemí pro malé děti,“ sdělila Deníku jedna z pravidelných návštěvnic.

Aby mohl zůstat trend zachován a aby mohlo docházet k rozvoji areálu, vznikla dceřiná společnost Solarfarm Krásná.

Dvě elektrárny

Výletnímu areálu na Pěnčíně měly finančně pomáhat dvě fotovoltaické elektrárny. Jedna z nich se nachází přímo na střechách areálu a vznikla v roce 2009, druhá vyrostla v uplynulých týdnech na louce v části Pěnčína, v Krásné.

„Investice měla pomoci farmě, bohužel, stala se spíše zátěží,“ uvedl Josef Pulíček, jednatel společnosti Solarfarm Krásná a majitel Výletního areálu. Kozí farma pracuje v režimu bio.

Sluneční elektrárnu se majitel výletního areálu rozhodl pořídit z ekonomických důvodů. „V zemědělství to v současné době není jednoduché a tohle je způsob, jak zemědělskou výrobu udržet. Navíc jsme biofarma a vše spojené s ekologií mě zajímá,“ poznamenal Pulíček na podzim loňského roku, kdy farma představila první elektrárnu, jejíž solární panely jsou umístěny na střechách farmy.

Jednalo se o revoluční krok, v celém kraji byl pěnčínský areál první farmou, která využívala energii ze slunce.

Josef Pulíček připravoval ale projekt i na fotovoltaickou elektrárnu na zelené louce. Původní návrh zněl na pole o rozloze kolem deseti hektarů, proti se postavil odbor životního prostředí železnobrodské radnice. „Měli jsme ohledně velikosti námitky,“ sdělil Miloš Pala, vedoucí odboru.

Investor pak respektoval citelné zeštíhlení záměru. Fotovoltaická elektrárna na louce vyrostla, ale jen na dvou hektarech. „Přesto jsem spokojen i se současným stavem,“ doplnil Pulíček. Elektrárna má produkovat výkon 630 kWp.

„To už je docela velká elektrárna. Podobná je nejblíže v Jablonném v Podještědí,“ uvedl Jaromír Bednář, specialista a dodavatel solárních systémů.

Zásah státu

Mezitím ale začalo hrozit velké plošné zdražování elektrické energie. Stát nakonec přijal opatření.

Ještě před několika měsíci prosakovaly médii zprávy o skokovém zdražení elektřiny, hovořilo se i o více než dvacetiprocentním nárůstu. Vláda však zdražení omezila zavedením srážkové daně na solární elektrárny ve výši 26 procent a prodejem emisních povolenek.

Elektřina pro domácnosti a podniky by tak neměla zdražit o více než 5,5 procenta.

Potud dobrá zpráva pro koncové odběratele, špatná pro majitele fotovoltaických elektráren. „Uzavřeli jsme se státem smlouvu na dvacet let, stát ji po dvou letech vlastně zrušil,“ podotkl Josef Pulíček. „Nikdy už nebudu státu věřit, nepůjdu do investice, kde bude stát cokoli garantovat,“ doplnil.

Z pomoci je zátěž

Návštěvníci výletního areálu by ale neměli nástup zdanění pocítit. „Úvěr splácet zvládneme. Přesto musím opakovat, že to, co mělo výletní areál zajistit, bude zátěží,“ dodal Pulíček.

Přirovnává situaci k důchodovému zabezpečení. „Stát řekne, šetři na důchod, ale kde máte jistotu, že za deset patnáct let neřekne, že je všechno jinak a vy dostanete úplně něco jiného,“ ptá se Pulíček.

Pokud se Česká fotovoltaická průmyslová asociace, která sdružuje podnikatele v danném segmentu, obrátí na evropské soudy, podpoří ji i pěnčínský podnikatel.