Protože se nemohla zúčastnit, předala ji svému manželu Františkovi. Ten si ověřil, zda může použít manželčinu pozvánku a po kladném vyřízení se vydal na předváděcí akci společnosti BNM-MEDICAL CZECH SE. Jaké však bylo jeho překvapení, když jej odmítli vpustit do sálu. „Pořadatel se postavil mezi dveře a dost nevybíravě mi oznámil, že dovnitř nesmím s tím, že pozvánka je psána na ženu," vysvětluje zhruba sedmdesátiletý pan František. Osobně si myslí, že důvodem nebyla pozvánka, ale to, že už byl jednou z podobné akce vyhozen a promluvil o tom do médií.

Jiná firma, stejní lidé

„Byla to jiná firma, ale stejní lidé. Tenkrát jsem se přihlásil a oni mě vykázali, že ruším. Náhodou byla před budovou redaktorka a ta mě rovnou natočila," vysvětluje.

Podle zmíněné firmy, která měla včerejší akci pořádat, nebyl pan Hainz vpuštěn z kapacitních důvodů. Tomu se pan František však jen směje: „Sedělo tam asi šest lidí a další šli po mně."

Jak sám přiznal, i on už se jednou napálil. „Koupil jsem vysavač za deset tisíc, a když přišel domů, zjistil jsem, že je to použitý starý zmetek," vypráví. Naštěstí má tato koupě relativně dobrý konec, panu Františkovi se podařilo získat zpět sedm tisíc. „Od té doby všechny varuji. Je mi těch lidí, co si něco koupí, líto. Na těchto akcích vás přemlouvají, hučí do vás, ti starší z nás pak snadno podlehnou," pokračuje.

Snaží se všichni

I přes veškeré úsilí libereckého magistrátu, městské policie, Komunitního centra Kontakt i České obchodní inspekce předváděcí akce stále přetrvávají a stále nacházejí oběti z řad starších občanů. „Stížnosti jsou pořád. I my jsme se zapojili do prevence a například v loňském roce jsme jezdili po domovech seniorů, kde jsme všechny varovali. Ideální by bylo, kdyby lidé na tyto akce přestali chodit," vysvětlila ředitelka inspektorátu pro Ústecký a Liberecký kraj České obchodní inspekce (ČOI) Renata Linhartová a připomněla, že zrovna Liberec vytáhl do boje proti šmejdům velice aktivně. ČOI zde spolupracuje jak s magistrátem , tak s městskou policií. Jak už před časem uvedla policejní mluvčí Daniela Bušková, zákon sice policistům neumožňuje vstupovat na tyto akce, proto posílají na místa konání aspoň hlídky, aby občané viděli, že tam jsou a že v případě potřeby mohou zasáhnout.