Společnost Jablonex Group a odborářské organizace, které v ní působí, nebyly dodnes schopny domluvit znění podnikové kolektivní smlouvy. Odborová rada vydala v těchto dnech vyjádření k některým mylným informacím, objevujících se v médiích.
„Zatím stávkovat nehodláme, počkáme, jak se vyvine situace v nejbližších dnech,“ uvedl Miroslav Kotrba, předseda Odborové rady. Odbory si pevně stojí za požadavkem na pětiprocentní růst tarifů a stejné navýšení průměrného výdělku.
Takové navýšení platů je podle zaměstnavatele neakceptovatelné. Ten navrhuje nulový růst tarifů a tříprocentní navýšení průměrného výdělku. „Vedení nadále zůstává konsistentní s tímto postojem,“ řekl včera Lukáš Jankovský, tiskový mluvčí Jablonex Group.
Podle jeho slov bude vedení společnosti na vyjádření odborů do konce týdne reagovat. „Na úterý patnáctého ledna se vedení sejde, aby stanovilo další postup a navrhlo jednání s odbory na sedmnáctého ledna,“ dodal Jankovský.
Byť je postavení společnosti na světových trzích pevné, musí řešit klesající konkurenceschopnost, která je dána zvyšující se výrobou, zvláště v Asii. „Výrobky z Asie, podobné našim, se na trzích prodávají i za třetinovou cenu. S levnou konkurencí bojujeme kvalitou a novými technologiemi,“ uvedl Luboš Šůra, ředitel střediska Jablonexu Zásada. Proto se společnost snaží zefektivňovat výrobu a nezvyšovat platy. Což se odborům logicky nelíbí. „Například minulý rok nám mzdy nebyly valorizovány vůbec. Vzhledem k očekávané inflaci se domníváme, že naše požadavky jsou zcela přiměřené,“ stojí v prohlášení odborů.
Odbory shánějí v těchto dnech mezi zaměstnanci podporu stávkové pohotovosti a případné stávky. Rozhodnutí padne po avizované vzájemné schůzce zástupců odborů a společnosti.
„Je důležité, aby se dohodli. Na jedné straně je pochopitelná snaha zaměstnanců co nejvíce maximalizovat své příjmy, na druhé pak potřeby společnosti generovat co nejvyšší zisky. Situace ve sklářském průmyslu je složitá a společný zájem zaměstnanců i zaměstnavatele by měl být takový, aby firma zdravě existovala dále,“ uvedl ekonom Vladimír Opatrný.