Zaměstnanci Základní školy Smržovka mají napilno. Nejen kvůli distanční výuce, ale i kvůli stěhování a úklidu při nákladných rekonstrukcích školních budov. První budovu základní školy se podařilo zrekonstruovat loni, stejně jako objekt mateřské školy. Další školní budova je na řadě letos. Projekt rekonstrukce školních zařízení přijde smržovskou radnici i s dotacemi na 90 milionů korun.

Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: DeníkKrásné velké školní budovy prošly kompletním zateplením i výměnou oken, vyměnily se stávající plynové kotle za nové, přibyl výtah, aby se škola stala bezbariérovou. Rekonstrukce budovy druhého stupně školy vyšla radnici na 33 milionů korun, 12 milionů pokryla dotace. Spodní či žlutá škola druhého stupně, kde začne rekonstrukce letos, je na tom stavebně technicky daleko hůř. Rozpočet rekonstrukce je 45 milionů korun, z čehož dotace pokryje 16 milionů. „Budovy už byly vytápěny plynem, takže na vytápění dotaci nedostaneme. Ale technologie je už přes dvacet let stará, proto ji chceme vyměnit. Stejné to je s okny,“ poznamenal starosta Smržovky Marek Hotovec.

Zcela nový je na budově druhého stupně celý plášť se zateplením, zateplili zde i podkrovní místnosti, vyměnili okna. V budově je i zbrusu nová vzduchotechnika. „Dvě tři třídy mají svoji jednotku, která se dá regulovat, lze s ní i větrat,“ přiblížil starosta.

Rekonstrukce probíhala v nouzovém stavu, kdy se děti učily z domova. Díky tomu trvala bez problémů v podstatě půl roku. O úklid, ale i o stěhování vybavení se postarali sami pedagogové a kmenové uklízečky. „Dělali vše proto, aby mohly děti co nejdříve zasednout do lavic Za to jim patří velký dík. Ještě v jedenáct hodin v noci škola svítila,“ popsal Hotovec.

„Stěhovali jsme několikrát kabinety, ale i sklepy, abnormální výkony předvedly naše uklízečky,“ zmínila ředitelka ZŠ Smržovka Renata Klimentová.

Přesto začátek školního roku kvůli nepřízni počasí a nečekaným komplikacím na stavbě posunuli o čtyři dny, takže žáci nastoupili 7. září.

Rekonstrukce druhé budovy začne přípravnými pracemi hned, jak to počasí dovolí. Stavbu výrazně prodraží oprava střechy, kterou potrhalo v předchozích letech hned několik vichřic. Zároveň by měly v podkroví přibýt další učebny. „Dětí nám v posledních letech neustále přibývá, dnes je jich ve škole už ke čtyřem stům,“ potvrdila Renata Klimentová.

Samotná rekonstrukce bude probíhat na dvě etapy. Nejprve se opraví jedna půlka budovy, pak druhá, aby děti mohly případně do školy chodit. „Přes prázdniny by se to nestihlo,“ vysvětlil starosta. I v této budově vznikne výtah.

Přípravné práce tu mají začít s příchodem jara. Radnice předpokládá, že se rekonstrukce výuky nedotkne. „V nejhorším případě bychom využili zkušeností v distanční výuce, ale zatím to máme vymyšlené tak, že by výuka měla vcelku normálně jet,“ připomněla ředitelka. Přes prázdniny by se pak měla vyměnit okna a instalovat vzduchotechnika. „Připravujeme harmonogram tak, aby se práce co nejméně dotkly provozu školy. Podkroví, kde má vzniknout třeba nová učebna informačních technologií, už vyklízíme,“ doplnila.

Ve Smržovce proběhla v loňském roce i rekonstrukce mateřské školy za zhruba 9 milionů korun, radnice dosáhla na dotace ve výši 8 milionů.

Rekonstrukcí prošel bývalý byt správce, vznikla další třída pro 24 dětí, zázemí pro vychovatelky, výtah nebo parkovací místa.

„Už jednou jsme přistavovali, ale nestačí to, proto vznikly před lety dvě předškolní třídy i na prvním stupni základky, děti alespoň jdou do první třídy do známého prostředí,“ přiblížil Marek Hotovec. Děti předškolního věku budou nadále docházet do prostor v základní škole.