Socha Panny Marie Immaculaty nestojí na zahradě smržovské fary šest let. V roce 2004 byla totiž ukradena. „Jednalo se o organizovanou skupinu překupníků se starožitostmi,“ vzpoměla Ivana Podzimková z občanského sdružení Michael, které se stará o smržovské památky, především o kostel Sv. Archanděla Michaela.

Byť byla objevena na internetové aukci již před dvěma lety, a v zápětí zajištěna rakouskými orgány, Smržovští se návratu barokní sochy asi jen tak nedočkají. V současné době se případem zabývá ministerstvo kultury, které je ve spojení s Rakouskem. „Byli jsme ale upozorněni, že nelze očekávat brzké vrácení sochy, protože podobné žádosti vyřizuje rakouský soud čtyři i více let,“ sdělila Věra Koulová ze sdružení.

Socha Panna Marie Immaculaty stála v Kostelní ulici ve Smržovce od roku 1751. V roce 1959 byla stržena, zřejmě na příkaz tehdejšího režimu. Léta pak stála uvnitř kostela Sv. Archanděla Michaela, kde čekala na opravu. V roce 2004 ji tehdejší smržovský farář Michal Podzimek vystavil na zahradě sousední fary. V noci na 1. prosince 2004 byla socha ukradena. Gang byl v roce 2006 odhalen a v roce 2009 padly nepodmíněné tresty.

Samotný kostel čelil nájezdu zlodějů i v roce 2008, kdy pachatelé odcizili dvě sochy barokních andílků.

SHRNUTÍ

Stávala uvnitř kostela Sv. Archanděla Michaela.

Rok 2000 vystavena na zahradu fary.

Rok 2004 ukradena.

Rok 2008 socha nalezena v internetové aukci, zajištěna v Rakousku