Efektivnější parkování, předprostor radnice pro slavnostní příležitosti, pobytové schody jako přirozený amfiteátr, ocelovou treláž s popénavými rostlinami a v neposlední řadě kašnu s reliéfem T. G. Masaryka nabídne nová podoba hlavního smržovského náměstí.

Projektant odevzdal svou práci teprve v tomto týdnu, takže jeho dílo ještě neviděli radní ani zastupitelé. Podle starosty Marka Hotovce má ale tento projekt podporu.

„Zatím jde ale skutečně pouze o projekt, bez čehokoliv dalšího a ještě budeme rozhodovat, zda nenechat jeho projednávání až na nové zastupitelstvo,“ řekl Deníku starosta Smržovky.

Jakýmkoliv dalším krokům bude předcházet veřejné projednávání, v rámci kterého budou podle Marka Hotovce největší třenice o podobu parkovacích ploch.

„Dostali jsme sice hotový projekt, ale projektant připravil ohledně parkování dvě různé varianty. Zatímco jedna počítá s tím, že na náměstí bude jedno hlavní parkoviště – před radnicí, druhá nabízí možnost parkování na okolních plochách, aby byl střed náměstí úplně bez aut,“ poznamenal starosta.

Projektant David Pavlišta podporuje variantu, v níž jsou parkovací plochy rozmístěné podél náměstí. „Podle mě by náměstí nemělo mít funkci parkoviště. A pakliže má sloužit také kulturním účelům , tak potom čím méně aut, tím lépe,“ řekl Deníku před nedávnem sám projektant.

Ze současného náměstí by měla zmizet beze smyslu rozsázená zeleň. Tu by měla nahradit zeleň nová, a to především na obvodu náměstí, kde by mohla sloužit i jako krytí parkovacích ploch. Do samotného středu náměstí navrhl David Pavlišta vysázet platan javorolistý, a to jak s klasickou korunou, tak s korunou střiženou do tvaru krychle. V úvodu zmiňovaná treláž s popínavými rostlinami by měla lemovat autobusovou zastávku.

Povrch náměstí by měl tvořit bílý štěrk, cesty pro změnu žulová dlažba.

Kolik by modernizace náměstí v této podobě stála, zatím není jasné a stále je otázka, jak bude město shánět peníze na její realizaci. „Problém je, že z dotačních zdrojů se na konkrétně na náměstí příliš peněz neuvolňuje,“ podotkl Marek Hotovec.

Ve druhé fázi počítá projekt i s vytvořením parku za zámečkem, odkud budou mít lidé výhled na náměstí. Součástí parku by mělo být i dětské hřiště. Počítá se s demolicí skladové budovy Českých drah.