Výtvarné práce dětí z libereckého Jedličkova ústavu a řada historických snímků z tohoto zařízení jsou zrcadlem knihy Hledání. Tu zpracoval Luboš Vejražka a Jiří Hladík. Půvabné obrázky či keramiku a fotografie s doprovodnými texty si zatím v Atriu parlamentu mohli prohlédnout jen poslanci.

„Kniha je věnována historii Jedličkova ústavu a výstava v parlamentu proto nese stejný název,“ vysvětlil Jiří Hladík. Kresby a keramika vznikaly nejen v ústavu, ale především při pobytech klientů „Jedličkárny“ v Evropském výtvarném centru pro postižené děti Sněženka ve Smržovce.

Slavnostní vernisáž načasovali na pondělí před státním svátkem, při kterém se prostory Poslanecké sněmovny Parlamentu tradičně otevírají k nahlédnutí i veřejnosti. „Podívat se přišly stovky lidí, kteří si mohli naši výstavu prohlédnout,“ pochvaluje si Hladík.

Podle Hladíka bylo pro samotné handicapované autory dílek nesmírně přínosné, že se někteří na vernisáž mohli přijet podívat. „Mít své obrázky na tak významném místě je pro ně velký zážitek,“ vysvětlila vedoucí vychovatelka z Jedličkova ústavu Alena Horáková.

„Důležité je pro ně i vědomí, že nemalují jen tak pro nic za nic do šuplíku, ale dělají něco, co má smysl - co druhé potěší, zaujme,“ doplnil Lubomír Vejražka.

Poprvé se podařilo dvojici Vejražka – Hladík uspořádat výstavu v parlamentu před čtrnácti lety, kdy se politici seznámili s fotografiemi z Peru, vytvořenými v rámci projektu Huascarán.