Osm pláten, která namalovaly postižené děti při pobytu v Evropském výtvarném centru Sněženka ve Smržovce, jsou k vidění ve foyer jabloneckého divadla pod názvem Náš svět. Přímo ve Sněžence jsou od středy k vidění historické fotografie z knihy Hledání – 100 let Jedličkova ústavu v Liberci.
„Výstava v divadle se koná v rámci pořadu Společně nejen na jevišti, který se konal v sobotu,“ uvedl Jiří Hladík, jeden ze zakladatelů unikátního zařízení, které vzniklo v roce 1998. Dodal, že na dnešní vernisáži fotografií dětem v centru zazpívá i Jan Kryl.
Podle Jiřího Hladíka je financování celého zařízení každý rok složitější. Pokud peníze rozdělovala ministerstva, dostávala Sněženka kolem milionu korun, po přechodu na kraje se dotace těmto zařízením snížila na čtyři sta tisíc korun a v letošním roce v souvislosti s novým sociálním zákonem na absolutní nulu.
„Po intervenci radní pro sociální věci Hany Králíčkové věnoval kraj alespoň příspěvek sto tisíc korun,“ poznamenal hejtman Libereckého kraje Petr Skokan. To ale podle Hladíka stejně nestačí: „Protože sponzorské dary se dnes stále hůře shánějí.“
Také Projekt Evropské unie EQUAL, do kterého je Sněženka zapojena, funguje s obtížemi. „Vyplácení peněz se často zdrží o deset i více měsíců,“ připomněl Hladík. Navíc chybějí prostředky zhruba ve výši 7 - 10 milionů korun na dokončení rekonstrukce budovy, aby vyhovovala i těžce tělesně postiženým dětem.
Do Sněženky jezdí děti z celé republiky. „Kolem padesáti procent ubytovaných je z Libereckého kraje, žel, potíže s financováním pobytů dětí v našem zdravém prostředí má už třeba i liberecký Jedličkův ústav,“ upozornil druhý ze zakladatelů Luboš Vejražka.