Bylo to o nervy! O uplynulém víkendu proběhl další kolaps dopravy v horských střediscích. Kromě návalu turistů a povětrnostních podmínek způsobilo zácpy rovněž pomalé odbavení vozidel na parkovištích a hlavně pak jejich nedostatečná kapacita. Velké problémy hlásil Bedřichov, plnila se ale parkoviště i u Desné nebo v Harrachově. „Podobná situace byla i na příjezdové komunikaci do osady Jizerka. V těchto turisticky exponovaných oblastech jsme okamžitě navýšili výkon služby,“ sdělila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Policie předesílá, že do horských středisek bude nyní vyjíždět častěji. „Budeme i nadále posilovat výkon služby, abychom v co největší míře zabránili dopravním komplikacím a zajistili bezpečnost silničního provozu,“ přiblížila Sochorová.

Policisté budou důkladně kontrolovat i dodržování vládních opatření v souvislosti s nákazou covid-19, která neumožňují otevřít hotely a penziony. „Dodržování vládních opatření budeme kontrolovat i na veřejnosti, a to především v místech se zvýšenou návštěvností,“ dodala mluvčí.

Kolaps od rána

Policisté museli Bedřichov pro dopravu uzavřít jak v sobotu, tak v neděli. Situace je podle starosty Bedřichova Petra Holuba srovnatelná s předchozími lety, kdy docházelo k obdobným problémům.

Jestliže v sobotu museli policisté dopravu zastavit před polednem, v neděli už o půl osmé ráno. „Většinou přijíždějí první návštěvníci kolem deváté hodiny ranní, teď si přivstali a první dorazili už v sedm hodin,“ doplnil starosta.

Vše na centrál

Návštěvníci Bedřichova se přitom vždy snaží dostat na parkoviště Centrál a poté na Maliník. V obci jsou čtyři parkoviště, ovšem U Nisy a Hřiště jsou vzdálenější od nástupního místa na běžecké tratě Jizerské magistrály. Nejblíže je právě Centrál. „Kapacita parkovišť je, ale řidiči by nejraději zaparkovali hned u stopy, aby to neměli daleko. Nechávají auta u silnice nebo ve škarpách místo toho, aby projeli dál,“ popsal Holub.

Petra Ondrů z Prahy potkal dopravní kolaps cestou z Liberce. „To snad ani není v dnešní době možné. Podle internetu jsem viděl, že pár míst je na parkovišti Maliník, všichni se ale snažili dostat dolů na centrální parkoviště. V tu dobu ale web ukazoval, že je parkoviště plné,“ přiblížil Ondrů.

Obsazenost některých parkovišť v Bedřichově či v Harrachově si potencionální návštěvníci najdou také na internetu. Webové stránky mapy.cz například odhalí, kolik míst je na některých exponovaných parkovištích volných. Například parkoviště Centrál Bedřichov ukazovalo v úterý dopoledne 45 volných parkovacích míst z celkového počtu dvou set. Na Maliníku, kam se vejde 150 aut, byla podle webu kapacita naplněna zhruba z poloviny.

Centrální parkoviště v Harrachově je zapojeno do platformy bezpecneparkovani.cz. Stačí pár kliků na internetu a zájemce tu má zarezervované parkovací místo. Řidiči pak mají jistotu, že pro ně bude vyhrazena kapacita parkoviště.

Stačí pár kliknutí

Na výše zmíněných parkovištích a mnoha dalších místech mohou řidiči navíc rychle zaplatit mobilní aplikací pro platbu parkovného mpla.io. „S mobilní aplikací MPLA lze nejen rychle platit za parkovné, ale třeba si i prodloužit parkovací lístek z mobilu přímo ze sjezdovky nebo běžecké trasy,“ popsal projektový manažer MPLA Michal Trojan. Podle jeho slov takové platby zrychlují výměny vozidel na parkovištích.