„Letošní zima zatím Jablonec stála 17 milionů korun,“ přiblížila mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Hajná. Pro srovnání – za celou minulou zimu Jablonec zaplatil 14 milionů. Letos tuto částku atakoval úklid sněhu jen za leden, kdy město zaplatilo 13 milionů.
Nákladní auta odvezla na deponie bezmála 16 tisíc tun sněhu. Do jeho odklízení se po celém městě zapojilo 31 malých i velkých strojů technických služeb a více než 90 pracovníků odklízelo nadílku v ulicích ručně.

Od 9. do 14. ledna navíc platil v Jablonci kalamitní stav. V lednu 2017, kdy byla ve městě rovněž vyhlášena kalamita, stála zimní údržba 12 milionů korun. Během letošní zimy napadlo už 192 centimetrů sněhu, minulou zimu to bylo celkem 160 centimetrů, kdy technické služby odvezly 359 tun sněhu.

Letošní zima v Jablonci je oproti té loňské náročnější, a to kvůli většímu množství napadaného sněhu i častému střídání teplot. „Těžký a mokrý sníh tvoří velké zmrzlé bariéry na vozovkách i na chodnících. Tím vznikají problémy při průtazích mechanizačními prostředky, zejména pro malou a střední techniku,“ vysvětlil pověřený ředitel technického odboru Pavel Kozák. Z těchto důvodů bylo a stále je nutné sníh odvážet nebo odfrézovávat do volných ploch. Nejvíce problémů při úklidu stále způsobují zaparkovaná vozidla na krajích silnic nebo v místech, kde parkování není za sněhu dovoleno, což se týká zejména sídlišť.

Obtížná situace byla rovněž v okolí kontejnerových stanovišť. „V současné chvíli jsou všechna stanoviště kontejnerů na tříděný odpad uklizena. Přesto ještě v těchto dnech pracovníci veřejně prospěšných prací úklid dokončují. U nádob na směsný komunální odpad mají povinnost odházet sníh sami uživatelé jednotlivých nádob,“ doplnila Jana Hajná. Vše zlé je ale pro něco dobré. Na Jablonecku sucho zjevně končí. Vodní nádrže se pomalu, ale jistě naplňují, navíc na horách jsou miliony krychlových metrů sněhu. Až roztaje, vody bude dost.

Už nyní je na vodních nádržích patrné zvednutí hladiny. Stačí se podívat z paneláku ve Mšeně na zdejší vodní plochu. „Od Vánoc hladina vody stoupla o tři a půl metru. Na doplnění přehrady zbývá dva a půl metru. Voda v létě bude, není se čeho bát,“ popsal hrázný přehrady v Jablonci Jiří Chmelař. Voda tu však podle měření Povodí Labe dosahuje naplnění přehrady zatím jen z 59 procent.
Pomalu se plní i přehrady Souš a Josefův Důl, které zásobují velkou část Jablonecka i Liberecka pitnou vodou.

„Zásoba povrchové vody ve vodárenských nádržích je v současné době dostatečná a je možné ji odebírat v požadovaném rozsahu,“ přiblížil vedoucí hospodářského dispečinku státního podniku Povodí Labe Jiří Petr. Aktuálně je přehrada Souš naplněna z 83 a Josefův Důl z 84 procent. Podle vodohospodářů se zvyšuje i objem podzemních vod. Hladina ve vrtech stále stoupá, i ve srovnání s předchozím týdnem v celkovém průměru rostla.