Socha Panny Marie se vrátila na kašnu na železnobrodském náměstí.

Po několika měsících restaurátorských prací ji dovezl do města akademický sochař Pavel Míka a jeho pomocníci.

Náhrada uražené hlavy stála stopadesát tisíc korun, část z toho šla z rozpočtu města.

„Hlavu jsem musel znovu vysochat, původní střepy by se dali složit, ale hlava by nevydržela povětrnostní podmínky,“ přiblížil Míka proces obnovy.

Při odvozu sochy do pražského ateliéru našel sochař další problém. Pod nohama byla socha odlomena od koule s reliéfy, na které stojí.

Radnice a restaurátor se dohodli, že socha bude na místě do Velikonoc letošního roku. Po roce je socha v původním stavu.

Vandalský čin

Loni na jaře urazil hlavu soše, která stojí v Brodě bezmála dvě stě let, náboženský fanatik z Vyškova, který městem projížděl v dodávce.

Zaparkoval, z kufru vytáhl kladivo, vylezl na kašnu a z náboženského přesvědčení soše urazil hlavu. Akce se udála za bílého dne, doslova před okny služebny městské policie. Dalšímu rozbíjení zabránili strážníci. „Zadrželi pachatele přímo při činu a předali ho Policii České republiky k dalším opatřením,“ uvedl tehdy Pavel Hriník, velitel Městské policie Železný Brod.

„Kdoví, co by se stalo, kdyby stála někde bokem. Asi by ji rozbil úplně,“ poznamenala Dana Picková z památkové péče železnobrodské radnice.

Radnice podala ihned po útoku na vandala trestní oznámení. „Pro mě je podobný čin naprosto nepochopitelný. Historická škoda je nevyčíslitelná,“ uvedl tehdejší starosta Václav Horáček.

Pachatel již v květnu loňského roku dostal podmínečný trest v trvání pěti měsíců s odkladem na zkušební dobu patnáct měsíců.

„Současně dostal povinnost nahradit radnici hmotnou škodu ve výši sto třiceti tisíc korun,“ uzavřela Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie.

Otázkou zůstává, zda a kdy vůbec město peníze od vandala dostane.

Něco z historie

Roku 1827 byla na Velkém náměstí postavena pískovcová kašna se sochou panny Marie, o rok později menší kašna na Malém náměstí s kamenným sloupem, na kterém je vytesán městský znak. V roce 2002 byla provedena rekonstrukce obou těchto historických kašen při rekonstrukci náměstí.