„V současné době máme z dotačních titulů trochu obavy proto, aby nám pak vyšší úředníci nezačali diktovat, koho tam můžeme a nemůžeme umístit. Ale pokud se k těmto dotacím na sociální bydlení nová vláda postaví trochu jinak, žádost bychom podali,“ popsal starosta Maršovic Jiří Ouhrabka.

Domy mají sloužit primárně lidem z obce. „Soběstačným seniorům, kteří třeba už nechtějí bydlet sami v domě. Ale i mladým jako startovací byty. Představuji si to tak, že u nás začnou mladí stavět a potřebují prodat byt, aby měli peníze. Budou mít kde bydlet,“ doplnil starosta obce.

Nebudou to žádné megalomanské stavby, půjde spíše o vesnické, sousedské uspořádání. Každý dům bude disponovat třemi malometrážními byty. A v tom hlavním bude ještě společenská místnost, dům bude sloužit i jako rozvodna tepla a energií pro zbylé dva.

Betlém na zahradě Tomáše Gärtnera.
Tomáš Gärtner tvoří betlém v životní velikosti. Jeho sochy zdobí celý kraj

Hlavní budova má stát podle prvních propočtů 15 milionů korun, dvě další 12 až 13 milionů. Obec chce v příštím roce získat stavební povolení, a pokud to půjde, začít s výstavbou prvního domu. „Vše samozřejmě bude záležet i na cenách stavebních materiálů, které teď neuvěřitelně vzrostly. Chceme postavit nejdříve dva domy, třetí budeme mít v záloze, podle peněz,“ vysvětlil Ouhrabka.

Zájem obyvatel o bydlení v připravovaných objektech je už teď. „Jsem vdovec, musím se starat o dům, zahradu, už mě to zmáhá. A vše se zdražuje,“ popsal jeden ze zájemců.

Maršovice sbírají plody ze své výhodné polohy nedaleko Jablonce i Liberce. V uplynulých letech obec prodala desítky stavebních parcel, chystá k prodeji další tři, v plánu je zasíťování významných pozemků na kraji obce. „Díky tomu nějaké peníze máme, proto se nebojím, že stavbu tří domů s byty zvláštního určení nezvládneme,“ dodal Ouhrabka.

Adéla Anděla Bursová a její práce.
Make-up je meditací i neverbální komunikací ženy, říká šampionka ve vizážistice

Podobné projekty vznikají i v jiných obcích Libereckého kraje, jejich investory jsou ale spíše města. Třeba v Harrachově upravili na byty zvláštního určení pro soběstačné seniory i mladé bývalé lesnické učiliště za cirka třicet milionů korun. Vzniklo tu 21 bytů o rozloze přibližně 50 metrů čtverečních v dispozicích 1+1 nebo 1+kk. Město na přestavbu získalo dotaci z ministerstva pro místní rozvoj na takzvané pečovatelské byty, větší část však zaplatí úvěrem. Nájemníci se do nich nastěhovali na začátku roku 2020.

Velký projekt připravuje krajské město. Na místě někdejší a už zbourané školy Na Žižkově v Rochlici vyrostou tři bytové domy s celkem 49 sociálními byty. Radnice ve středu předala místo stavební společnosti, která domy postaví za více než 140 milionů korun. Hotovo by mělo být v létě 2023.

Liberec buduje nebo dokončil sociální byty také v několika dalších domech ve městě, které se nacházejí v ulici Orlí, Proboštská, M. Horákové, Dvorská a Žitavská.