Pracovníci v sociálních službách dostali od Nového roku přidáno na platech. Ale méně, než slibovala předchozí vláda. Z 1 400 korun je to jen 700 hrubého. To nepokryje ani inflaci, která se letos bude dle ekonomů držet na úrovni sedmi procent. Skutečností je, že platové podmínky zaměstnanců, kteří působí v sektoru sociálních služeb, se od roku 2017 výrazně zvýšily. Je tu však skupina pracovníků, kteří od státu nedostanou ani korunu navíc. Třeba kuchaři nebo údržbáři.

Přidáno dostanou nejen pracovníci v sociálních službách, ale i zdravotníci, vojáci, policisté a učitelé. „Nestěžuji si, s penězi vycházíme. Ale navýšení nám slíbili už před měsíci a pak přijde snížení. Vnímám to jako podraz. Naštěstí nám město a vedení centra platy navýší podle původního plánu,“ sdělila jedna z pečovatelek. „To ale není nic proti údržbě, tam nedostali přidáno už dva roky, teď jim bude i díky městu přidáno,“ dodala žena, která pracuje pro Centrum sociálních služeb Jablonec nad Nisou.

Město vyšlo tomuto zařízení vstříc. Radní rozhodli o tom, že pro rok 2022 nebudou centru krátit příspěvek. „Doporučili jsme paní ředitelce, aby respektovala původně navrhované navýšení platů nejen pečovatelkám, ale i pracovníkům provozu organizace. Pracovníci dostanou platové výměry, kde bude finální plat ve výši navrhované před rozhodnutím vlády,“ sdělil náměstek jabloneckého primátora pro sociální oblast David Mánek.

Přilepší si i pracovníci Sociálních služeb města České Lípy. Na letošní rok činí příspěvek města na jejich výplaty 10,2 milionu korun, což je o zhruba dva miliony více, než bylo ve schváleném rozpočtu na rok 2021.

Na problém nízkých platů podpůrného personálu upozornil i náměstek primátora Liberce Ivan Langr. „Pracovníci v přímé péči dostanou sice méně, ale jako prioritní skupina oproti těm, kteří nedostanou nic. Hlavní rozpor tkví v tom, že přidáno dostanou jen pracovníci v přímé péči, nikoli už podpůrný personál jako kuchaři či údržbáři. To považuji za hodně za nefér a nepřípustné, protože rizika ve vztahu k epidemii jsou u nich totožná. Vzhledem k tomu, že jde o systémový problém, který způsobila vláda, musí náprava přijít od ní,“ poznamenal.

V Domově důchodců Jablonecké Paseky se o platy zaměstnanci bát nemusí. „Poskytovatelé sociálních služeb plní mimo jiné zaměstnavatelskou funkci a jejich povinností je zajistit kontinuální růst platů svých pracovníků. Tak to aspoň vidíme v našem domově, kde zvýšíme platy všem zaměstnancům. Udělali bychom to i bez nařízení vlády předcházející, nebo současné,“ přiblížil ředitel domova Jan Sembdner.

Podle jeho slov se ale další peníze v rozpočtu domova hledají stále složitěji. „Co trvale stagnuje, jsou úhrady klientů za poskytované služby, přestože důchodová situace seniorů se mění povětšinou k lepšímu,“ vysvětlil.

Cena za ubytování a stravu v sociálních ústavech nebyla v úhradové vyhlášce navýšena od roku 2014. Třeba obyvatel domova důchodců platí už osmým rokem stejnou sumu peněz, přičemž důchody jsou každoročně valorizovány.

Kvůli menšímu růstu platů v sociální sféře a opomenutí podpůrného personálu protestuje liberecká pobočka Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). V prohlášení se pozastavuje nad vývojem růstu mezd. „Z původních vládou avizovaných 1 400 korun se stalo časem tisíc a po rozhodnutí nové vlády 700,“ zmínila asociace.

Provozovatelům se hlavně nelíbí fakt, že takzvaný podpůrný personál nedostal přidáno už dva roky. „Již v předchozím období, minimálně dvakrát, došlo k navýšení platů, ze kterého ale byly tyto profese vyjmuty. Nové vládní nařízení opět nezohledňuje, že poskytovatel sociálních služeb není tvořen jen pracovníky v přímé péči,“ podotkl ředitel libereckého Domova seniorů Františkov Jan Gabriel.

Asociace se obává, že technický personál bude z ústavů odcházet. „Nyní to vypadá tak, že ředitel bude vařit, žárovky vyměňovat ekonomka a na recepci a v prádelně bude úřadovat personalistka. Pokud nám tyto profese odejdou, celé poskytování sociální služby se nám rozpadne jako domeček z karet,“ varoval Gabriel. APSS vyzvala vládu a ministerstvo práce a sociálních věcí k přehodnocení stanoviska a změně nového nařízení vlády.