To může mít za následek také ohrožení kvality poskytovaných služeb. Liberecký kraj by tak měl letos dostat o 145 milionů korun méně, než je obvyklé.

„S takovým katastrofickým číslem jsme vůbec nepočítali, mysleli jsme si, že dotace budou v podobné výši jako v předchozích letech, tedy zhruba 300 milionů korun,“ uvedl krajský radní pro resort sociálních věcí a menšin Pavel Petráček.

Podle jeho názoru není v možnostech Libereckého kraje tak obrovský rozdíl doplatit. Chystá se proto další jednání všech krajů v republice s ministrem práce a sociálních věcí.

„Nezbývá nám než dále jednat o navýšení těchto dotací, protože s touto částkou nelze vyjít. Pro sociální služby v Libereckém kraji je to doslova likvidační,“ dodal.

Sociálním zařízení budou chybět peníze na samotný provoz, investice nepřipadají v úvahu v žádném případě.

Finanční problémy se dotknou všech krajů, podle rozhodnutí ministerstva totiž poklesnou letošní dotace na sociální služby pro všechny kraje o 2,3 miliardy korun. Radnímu Petráčkovi se však nelíbí ani to, že Liberecký kraj na tom bude mezi dalšími kraji skoro nejhůře.

„Náš kraj patří sice mezi nejmenší v republice, ale rozhodně se nedá říci, že by zde nebyly poskytovány sociální služby stejně a v obdobné kvalitě jako v jiných krajích. Přesto byla výše dotace na zabezpečení sociální sítě poskytnuta jako jedna z nejnižších po Pardubickém kraji,“ uzavřel Petráček.