Sokoli se kolem symbolu Českého ráje pohybovali už druhým rokem. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) i na hradě přítomní sokolníci tu letos opakovaně vídali samce, který nosil sedící samici potravu. Právě samice sokolů jsou na počátku hnízdění, především při snášení a inkubaci vajec, velmi citlivé. „Při pocitu ohrožení hnízdo nezřídka opustí. Sokolímu páru na Troskách se stala s největší pravděpodobností osudnou přítomnost dronů. Podle svědectví zdejšího kastelána jsou tady přelety dronů takřka každodenní záležitostí,“ sdělil Jiří Klápště z AOPK ČR.

Jeho slova potvrdil i kastelán Trosek Lubomír Martínek. Podle něj poletuje kolem hradu denně v průměru pět dronů, někdy dokonce i deset. „Ta situace je tragická. Otravuje to jak návštěvníky, tak to ruší i hnízdící ptactvo. Doufáme, že dá sokolí pár Troskám další šanci a zahnízdí tu příští rok,“ podotkl Martínek s tím, že hnízdo je dobře skryto na skále pod Pannou. Vhodné místo pro hnízdění, na které se v optimálním případě pár vrací celý život, vybírá samice. Ideální volbu představují skalnaté a horské oblasti, kde preferuje římsy či otvory ve vysokých skalních stěnách, či staré hradní věže.

Řada pilotů nerespektuje zákonem nařízenou bezletovou zónu kolem národních kulturních památek, která je dvě stě metrů. V případě porušení hrozí pachateli pokuta do výše jednoho milionu korun. „Narušitele se podaří odhalit tak v 10 procentech případů. Řada z nich asi ani netuší, čeho se dopouští. Nezjišťují si podmínky pro létání s dronem na Úřadu pro civilní letectví. Koupí si dron a dělají si, co chtějí,“ zdůraznil kastelán. Myslí si, že většina majitelů využívá dron pro pořizování fotek a videí z okolí Trosek pro sociální sítě a YouTube.

V Českém ráji bylo letos zjara pozorováno sedm párů sokolů stěhovavých, které se snažily vyvést mladé. Potvrdila se ale jen čtyři úspěšná hnízdění. Stála za tím kombinace chladného a deštivého jarního počasí a časté rušení. „Přímé rušení v nejbližším okolí hnízda, zejména z výše umístěné pozice, je pro sokoly těžko snesitelné. Zvažujeme proto, že příští rok vyhlásíme kolem tohoto hnízdiště ochranné pásmo, aby nebylo možné s drony na hnízdící sokoly naletovat,“ nastínil možné opatření Klápště. Pravděpodobnost zdárného vyvedení mláďat snižují i další přirozené faktory v podobě predátorů. „Jedná se například o kunu, výra či krkavce,“ doplnil.

Sokoli v současné době hnízdí v České republice na více místech. Jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí jsou Jeseníky, kde letos vyvedli rekordních 41 mláďat. Dalšími jsou například České středohoří, České Švýcarsko či Moravský kras.