Nová okna, vstupní dveře, sociální zařízení, vyšperkovaný sál, až exkluzivní zázemí pro účinkující, přísálí se sáhodlouhým barem. Ne, tohle opravdu jen tak někde v sokolovně neuvidíte. „Vše začalo na jaře roku 2017, kdy se na obec přihlásili sami sokolové, že provoz a údržbu stavby nezvládají a sokolovnu předají obci jako dar,“ popsal starosta obce Plavy Milan Hloušek.

Ještě ten samý rok začala rekonstrukce, jakou zažilo málo sokoloven v okolí. Největší investicí byla výměna topení. „Bývalá kotelna byla doslova strašidelná. Byly tu dva litinové kotle na uhlí, po celé podlaze souvislá půlmetrová vrstva vlhkých sazí a popela. Části kotlů jsme museli vytahovat jeřábem přes vikýř,“ vylíčil starosta.

Místní vzpomínají na poslední ples, který se tu konal v roce 2007. „To bylo strašné, na sále bylo sedm stupňů Celsia, šla doslova pára od úst,“ zavzpomínala předchozí starostka obce Věra Mužíčková. Sál sokolovny přitom slouží i jako tělocvična pro zdejší základní školu. Sokolové sem pro vylepšení teploty instalovali alespoň takzvanou saharu, která hučí, až to pěkné není. Poté, co obec sokolovnu převzala, stačilo tři čtvrtě roku, aby se stav zcela změnil.

„Šli jsme po etapách, vždy ale po kompletních částech. Takže topení, elektřina, vstup plus sál, přísálí a zázemí. Práce na sebe navazovaly,“ přiblížil Hloušek. Do sokolovny přibyl i nový inventář židle a stoly. Práce tu ale ještě nekončí. Na letošek obec připravila další milion korun, aby zmizela socialistická přístavba restaurace.

Na dobových fotografiích je vidět, že místo ní býval malý parčík. Ten by tu měl opět vyrůst. Opravou a výmalbou má projít i fasáda sokolovny, kvůli její členitosti není objekt možné zateplit. Rekonstruovaná sokolovna táhne. „Chceme tady mít akci co čtrnáct dní. Měli jsme tu už několikrát divadlo, akce pro děti i čaje o páté. A lidé se ptají, kdy zase mohou přijít,“ pochválila Veronika Hůzlová z místního obecního úřadu.

Ne všude ale mají sokolovny takové štěstí. Domy, které stojí v obcích i více než sto let, jsou mnohde ve špatné kondici. Třeba sokolovna v Huti na Pěnčínsku je doslova v havarijním stavu. Podlahy v sále jsou zcela shnilé. „Sál jde použít jen jako sklad,“ popsal starosta TJ Sokol Huť Richard Hübel.

A náprava je zatím v nedohlednu. V katastrofálním stavu je i sociální zařízení a vůbec celé zázemí sokolovny. Jednota sice připravila projekt rekonstrukce budovy, na ni ale potřebuje 20 milionů korun. „I kdybychom dosáhli na nějakou dotaci, spoluúčast se pohybuje na úrovni třeba patnácti, dvaceti procent. To jsou čtyři miliony, kde na to máme vzít?“ zeptal se Hübel.

Jinde se ale alespoň dílčí opravy daří. Před několika lety zateplili s pomocí dotace sokolové svůj svatostánek ve Bzí u Železného Brodu. Součástí akce bylo i nové vytápění.