Podobné situace prožívali v dřívějších letech obyvatelé na Janovsku a Bedřichovsku. Tato oblast leží v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a solení tam nebylo povoleno. „Autobusy měly problém, neustále se stálo někde v zatáčkách,“ uvedla Pavlína Klížová, asistentka Obecního úřadu v Bedřichově. „Tehdy se hodně diskutovalo o tom, zda solit či nesolit. Lidé, kteří mají studnu u silnice, se solení bránili,“ dodala Klížová.
V roce 1999 zadala Krajská správa silnic Libereckého kraje firmě SVHF Martinovský provedení průzkumu vlivu vlhčené soli na půdu, vodu a flóru. Následující zimu se silnice z Jablonce přes Janov do Bedřichova solila a současně probíhal monitoring. Z výsledku sledování vyplynulo, že solení nemělo na přírodu žádný dramatický dopad.
„Na tuto silnici byla udělena výjimka, může se solit do roku 2010,“ uvedl Kamil Farský ze Správy CHKO Jizerské hory. Po dobu této výjimky stále probíhá zkoumání dopadu soli v okolí silnice. Výsledky se vyhodnotí a dále se ve věci rozhodne. „Průkazně zatím k zničení přírody nedošlo,“ konstatoval Farský.⋌