Fotovoltaické panely, jako hlavní zdroj elektrické energie, využívá kozí farma v Pěnčíně. Roční výroba energie pomocí sluneční elektrárny pokryje potřeby celého výletního areálu.

„Na střeše máme od loňska panely o 130 kW výkonu na přívod dodávky do sítě a letos jsme ještě dobudovali dalších 66 kW, čímž pokrýváme potřeby farmy i celého areálu,“ řekl majitel výletního areálu Josef Pulíček s tím, že má v plánu i pořízení dalších fotovaltaických panelů, tentokrát na louce.

Sluneční kolektory už má v současné době většina střech farmy. Náklady spojené s umístěním solárních panelů zatím vyšly na více než dvacet milionu korun a banka je poskytla pro firmu úvěrem.

„Návratnost investice se u těchto typů panelů počítá na deset let,“ poznamenal Josef Pulíček.

V záloze mají klasické připojení

Výletní areál i kozí farma mají ještě standardní napojení na ČEZ, kterého využívají především v zimě, kdy sluneční elektrárna není schopná vyrábět tolik energie. Přes léto je tomu naopak.

Sluneční elektrárnu se majitel výletního areálu rozhodl pořídit z ekonomických důvodů.

„V zemědělství to v současné době není jednoduché a tohle je způsob, jak zemědělskou výrobu udržet. Navíc jsme biofarma a vše spojené s ekologií mě zajímá,“ poznamenal Josef Pulíček.

Na Liberecku podle Jiřího Sameše, předsedy okresní agrární komory zatím podobná farma neexistuje.

„Vím však, že někde se k podobnému kroku chystají, nevím však zatím konkrétně. Já sám o využívání sluneční energie uvažuji na naší farmě v Modlibohově,“ uvedl Jiří Sameš s tím.

Podle něj by jednak mohl výrazně finančně na elektrické energii uspořit a navíc by dokázal fungování fotovoltaických panelů zužitkovat i jako podnikatelský záměr s tím, že by elektřinu mohl dále zpeněžovat.

„Uvidíme, až opravíme střechu. Rozhodně však o umístění solárních panelů přemýšlíme,“ doplnil Sameš.

Energii ze slunce chtějí i v Dubé

Nová fotovoltaická elektrárna by měla v brzké době vyrůst na pozemcích bývalého areálu velkovýkrmny býků v Dubé na Českolipsku.

Město stavbu elektrárny vítá, protože pozemek, kde bude stát, těsně sousedí se sušárnou chmele, která je významnou technickou památkou a v brzké době bude rekonstruována. Z místa tak zmizí nevzhledné nevyužívané budovy bývalé velkovýkrmny.

Investorem celého podniku je firma DESOL s.r.o. z Litoměřic. Stavět se mělo začít ještě letos. U staveb podobného rozsahu je předpokládaná doba výstavby zhruba dva až tři měsíce. Záleží hlavně na tom, za jak rychle se podaří srovnat terén, na kterém dosud stojí budovy bývalého státního statku.

Budoucí elektrárna by měla mít podle projektu, se kterým nás seznámila ekoložka města Dubá Zuzana Martínková, výkon 990 kWp.
V okolí Dubé dosud podobné zařízení není.

Zastupitelé města Dubá ale na svém červnovém zasedání souhlasili s umístěním fotovoltaických panelů na střechy hospodářských stavení farmy v Dřevčicích. Město samo podobné trendy na střechách svých budov následovat nehodlá. Podle Zuzany Martínkové by se tím narušil ráz budov, neboť se nachází v městské památkové zóně.