„Bohužel, nemám srovnání, zda je lepší pobyt u moře nebo v solné jeskyni. Myslím, že mikroklima v jeskyni je určitě příjemné, ale podle mého názoru záleží na jednotlivém pacientovi, zda mu solná jeskyně pomůže,“ řekl odborný lékař ORL Jan Adam.

Zaplatit pobyt musí lidé sami

Mnoho lidí trpících kožními problémy, astmaty, záněty krku nebo žaludku by rádo uvítalo ozdravný pobyt u moře. Ty však pojišťovny neplatí. Ani žádný finanční příspěvek není určen lidem, kterým byla solná jeskyně ze zdravotních důvodů doporučena.
Jediný léčebně ozdravný pobyt, na kterém se podílí Všeobecná zdravotní pojišťovna, je Mořský koník, určený pro alergické děti. Pracovnice Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila, že o zavedení nových možností ozdravných pobytů v zahraničí uvažují.
„Trpím lupénkou, pobyt u moře by mně velice pomohl, určitě solnou jeskyni vyzkouším. I kdyby mně nepomohla, tak čas strávený v mořském ovzduší bude příjemný,“ řekl pacient z Jablonce Ladislav Loukota.

Léčí, ale jen částečně

I poznatky lidí, kteří vyzkoušeli solné jeskyně, potvrzují pětačtyřiceti minutový pobyt za velice příjemný.
Solné jeskyně jsou i určitým druhem zábavy. Lidem mohou pomoci nebo umožnit příjemnou relaxaci. Pobyt v jeskyni je určen především při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně, kožních problémech nebo například i ve vypjatém psychickém stresu.
V Jablonci solná jeskyně existuje tři týdny. Je to kombinovaná jeskyně z kamenné a mořské soli. Strop je tvořen umělými krápníky a podlahu tvoří vrstva krystalické soli.