„A máme tady novinku, to tu ještě nebylo. Přihazování po telefonu," komentoval moderátor Jan Žíla (senior) při aukci dřevěných soch souboj o monument Lenky Severové s názvem V objetí.

Utkal se o něj senátor, starosta Albrechtic a majitel továrny Detoa Jaroslav Zeman v licitaci s dámou s mobilem na uchu. Vyhrál. Z vyvolávací ceny 8 000 se stalo dvacet sedm a socha je jeho. Kam si ji postaví? „Mohu jen říct, že nebude tady nikde v Jizerkách," tajnůstkářky prohodil a mrkl okem. To ale nebyla jediná socha, která mu po sobotní dražbě říká pane. S dalšími se ale už turisté potkají na veřejných místech nebo přímo u Protržené přehrady.

Kolem ní se totiž celé letošní Sympozium Desná točilo. Každým rokem jde výtěžek z aukce na dobrou věc, letos právě na rozvoj cestovního ruchu v lokalitě. Letos uplyne sto let od tragédie na Bílé Desné. Je tedy co slavit, kam napnout síly a ještě investovat. Okolí hráze, která se v pondělí 18. září 1916 odpoledne protrhla, se mění už nějakou dobu.

V sobotní aukci se dražilo 14 soch. Jedenáct z toho se prodalo v některých případech se ziskem značně vyšším než byla vyvolávací cena.

Hned první Zpěváček od Pavla Vávry šel dokonce ze 7000 na nejvyšší částku letošního ročníku a to 37 000. Dlouhá licitace doprovázela prodej Evy od Filipa Kubeše. A k novému majiteli se postěhuje za 20 000 korun. Ještě o šest tisíc výš se dostala cena Levitace od Tibora Matúze.

Radost měl z velkého zájmu i místní autor Lukáš Róka: „Už při přípravě jsem věděl, že budu dělat Ptáka z Protrženky. Vydražila se za 22 000 korun, to je za dosud nejvíce peněz. Mám ohromnou radost." Protože mu „zbylo ještě kus polena" vytvořil do aukce i Botu hrázného. Ze startovací částky 2082 korun nakonec v aukci vynesla 9082 korun.