Jaké bude mít město Lučany možnosti, když získá Bramberk do nájmu a co uděláte jako první?
V první fázi rozhodně vyzveme současného nájemce k odstranění překážek na turistických cestách tak, aby byly trasy konečně průchozí. Poté vyjednáme schůzku se současným nájemcem, jejímž cílem bude dohodnout se a předejít případným sporům a tahanicím. Doufáme, že k nim nedojde. Do doby, než dojde k dražbě, ve které bychom chtěli rozhlednu Bramberk získat do majetku, bychom během pronájmu neměli moc dalších možností co dělat.

Předpokládejme, že i ve dražbě uspějete. Existuje už nějaká konkrétní představa, jaká investice bude třeba, aby byla aktuálně chátrající rozhledna znovu v provozu?
Máme připravený rozpočet, který představuje částku šest set tisíc korun. Čtvrt milionu korun by mohlo jít přímo z městské kasy, tato částka už je schválená. Zbytek plánujeme získat z připravované sbírky a teoreticky je možné získat finanční prostředky také od města Jablonce, kterému se současná podoba Bramberku také nezamlouvá. To ale bude záležet na jabloneckých zastupitelích, navíc je tu ta nepříjemná věc, že i Jablonec zaznamenal v letošním roce výrazný propad v daňových příjmech, doba zkrátka není příznivá.

Co všechno bude potřeba na rozhledně opravit, aby se mohla uvést do provozu?
K tomu, aby se dala rozhledna otevřít, stačí opravit schodiště, to je nejzásadnější problém, který se musí vyřešit v prvé řadě. Jinými slovy je potřeba asi třetina z celkového rozpočtu k tomu, aby se mohl Bramberk otevřít. Další opravy se dají dělat na etapy. Nezbytná bude výměna oken a nová střecha, z menších prací oprava soklů a spár.

Jak nahlížejí na současný stav Bramberku místní a turisté?
Reakce od lidí, jak od turistů, tak od ostatních, jsou takové, že je to ostuda, a vzhledem k tomu, kolik turistů sem proudí například z Německa, jde o mezinárodní ostudu. Je opravdu smutné, když se na Bramberk po letech vrací někdo, kdo znal zdejší prostředí z dřívější doby a vidí, co je tam nyní. Lidé jsou obvykle naštvaní a rozčarovaní, protože se sem vrací například z nostalgie, ale namísto připomenutí někdejšího zážitku je čeká nepříjemné překvapení. A první na ráně jsme samozřejmě my. Za námi lidé chodí a kritizují.

Nyní jste krůček od toho, abyste Bramberk konečně dostali do pronájmu a pak budete čekat na dražbu. Nebojíte se toho, že by vás v ní mohl předběhnout některý z podnikatelů?
Věříme, že by nám nikdo z podnikatelů nemusel náš záměr pokazit, ale samozřejmě jsou určité obavy. Nemůžeme vyloučit, že některého podnikatele nenapadne, že by mohl mít soukromou rozhlednu.