Akce Kulový blesk. Náročné stěhování, které s nadsázkou soudci označují stejnojmenným názvem českého filmu, čeká Okresní soud v Jablonci.
Během tří týdnů stěhování ale bude soudit dál. „Všechna jednání, která jsou nařízena se budou soudit bez omezení,“ potvrdila mluvčí soudu a soudkyně Jana Brabcová s tím, že žádné omezení lidé nepocítí ani v podatelně. Také telefonní spojení zůstane po převedení linek stejné.
Opatrovnické a výkonné oddělení včetně exekutor se příští pondělí začne stěhovat do připravené pronajaté budovy v Liberecké 902.
„Chybět na detašovaném pracovišti nebude ani justiční stráž se vstupním průchodem kontrolním rámem. V budově bude také jednací síň,“ dodala soudkyně.
Zpět do hlavní budovy se nastěhuje pro změnu dědické oddělení, které dosud sídlilo v ulici Hasičská. Další větší přesuny nastanou i uvnitř hlavního sídla soudu. „Celá akce by měla skončit posledního listopadu, pokud se nevyskytnou nějaké další, především technické požadavky,“ uvedla Brabcová.
Sídlit ve dvou budovách určitě není podle soudců ideální řešení, ale jiné východisko nemají. „Uvažovaný justiční palác by byl ideální,“ konstatovala Jana Brabcová. Podle ní ne všichni čtou pečlivě předvolání a mohou tak nastat trochu zmatky v příchodech na jednání.
Myšlenku vybudování justičního paláce před časem představila senátorka Soňa Paukrtová. Byly dvě varianty. V jedné se počítalo s propojením stávající budovy Okresního soudu a objektem Telekomu. „V druhém případě s postavením nového justičního paláce za autobusovým nádražím,“ vysvětlila senátorka Paukrtová.
Jí osobně se nejvíce zamlouvá varianta zachovávající sídlo soudců v historicky cenné budově vedle radnice. „O postupu záměru budu jednat tento týden,“ dodala.
Podle Paukrtové by město mělo výstavbu justičního paláce podporovat. Na přípravě kompletní urbanisticko–investorské soutěže spolupracovalo město už loni v červenci s komorou architektů. Jednou z možností, jak na výstavbu justičního paláce sehnat peníze, je podle senátorky zajištění silného investora.
„Státu by pak objekty pronajal,“ vysvětlila. V České republice zatím není případ, že by vlastníkem soudní budovy byla soukromá firma. „V cizině je to běžné. Pokud fungují dobře smluvní vztahy, není problém,“ vysvětlila při představení záměru senátorka.
Přestože je soudců stále stejný počet, významně se za posledních patnáct let rozrostlo například oddělení exekutorů. V souvislosti se zaváděním počítačových sítí své prostory potřebují i jejich správci.