„Každoročně máme nárůst pacientů, které trápí obezita a mají problémy se štítnou žlázou. Těch je v poslední době tolik, že dětem provádím odběry na štítnou žlázu preventivně,“ uvedla jablonecká praktická lékařka pro děti a dorost Zdeňka Martínková s tím, že pokud má pacient pozitivní výsledky, doporučí ho do endokrinologické poradny, kde poruchy štítné žlázy léčí. Nedostatečná činnost štítné žlázy se projevuje zpomalením tělesných funkcí i psychiky. V pokročilých případech zhrubnutím hlasu, a také přibýváním na váze.

 

S nadváhou bojují převážně ženy

Zdravotní problémy mohou pacienta přivést až do obezitologické poradny, která funguje v jablonecké nemocnici již od roku 2003. Tam také počet pacientů každoročně stoupá. „Zájem je obrovský, objednací lhůty jsou jeden až dva měsíce,“ upřesnila mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová.

Obezitologickou poradnu navštěvují jak ženy, tak muži od devatenácti let věku. „V současné době má poradna přes tři sta pacientů. V převaze jsou ženy. Pro děti je u nás k dispozici nutriční terapeutka. Za tou dochází ze zdravotních důvodů přibližně dvacet dětí ve věkovém rozmezí od čtyřech do devatenácti let,“ upřesnila mluvčí Petra Krajinová.

 

Děti mají špatné stravovací návyky

Obezita a několik kilo navíc není vždy příčinou nemoci. V mnoha případech je na vině špatná životospráva a nedostatek pohybu. K „výživné svačince“ u řady školáků patří sladké pečivo, sýrové rohlíky, bonbóny a k tomu všemu navíc láhev sladké limonády.

Některé děti již od malička mají špatné stravovací návyky. Přispívají k tomu také automaty na jídlo ve školách a nedostatek pohybu. Řada dětí vyměnila hry s kamarády venku za hry v počítači.

Z loňského průzkumu Jak jedí české děti, do něhož se zapojilo celkem pět set školáků ve věku 9 a 13 let, vyplynulo mnoho extrémních hodnot, zejména týkajících se zkonzumované energie. „Nejvyšší energetický příjem dosáhl hodnoty 25 182 kJ, což mnohonásobně překračuje doporučení odborníků, nejnižší zjištěný příjem byl více než stokrát nižší,“ řekla odborná garantka projektu MUDr. Alexandra Moravcová, z Kliniky dětského a dorostového lékařství pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Pokud se špatné stravovací návyky neodbourají, může vést obezita až k řadě civilizačních nemocí jako například cukrovka nebo ke zvýšení krevních tuků.

Jednou z možností léčení obezity je týdenní pobyt v Krkonoších. Tento pětidenní kurz Nadváha s rozhledem bude pořádat rehabilitace jablonecké nemocnice již potřetí. Lidé s nadváhou se také mohou poradit na webu jablonecké nemocnice, kde diskuse na toto téma je stále četnější.