Chlapci v ne příliš padnoucích oblecích a s bílými rukavičkami jako Mickey Mouse, děvčata sotva kráčející na vysokých podpatcích. Takový obrázek z prvních tanečních je spíše minulostí.

O společenský tanec se podle odborníků zájem zvyšuje a nejen mezi náctiletými, tančit se učí školáci, ale i dospělí. Potvrzuje to i Libor Jäger z jablonecké TOPDANCE.

Se začátkem školního roku se rozjíždí taneční sezóna, jak to vnímáte vy jako tanečníci?
Připravujeme všechny nábory, všechny letáčky, aby bylo všechno připraveno. Olejujeme parket, a to bude o víkendu. A dětičky? Ty už jsou připravené a některé i ze soustředění, které se uskutečnilo v Raspenavě.

Vy jste byli v Raspenavě v těch největších deštích? Co vás tam potkalo?
Spoušť. Přijeli jsme tam v den, kdy to všechno začalo.

Přesto jste tam zůstali. Měli jste sál někde v suchu?
Naproti nádraží, takže tam to bylo vysoko. Když jsem se byl podívat na další taneční sál, blízko u vody u tenisových kurtů, tak ten byl absolutně zničen. Nenávratně.

Zůstali jste tam po celou dobu nebo jste se museli odstěhovat a uvolnit místo jiným?
Prakticky ze začátku jsme opravdu uvažovali, jestli místo nemáme opustit, ale byli jsme ujištěni, že není potřeba. Zatím. I když někteří lidé se tam stahovali a chodili se schovávat před velkou vodou. Na závěr soustředění jsme museli odjet o trochu dřív. Jinak se vše uskutečnilo, tak jak mělo.

Vraťme se zpátky k tancování. Sál je připraven. Jaké nabídky máte věkově, to znamená jen děti a junioři nebo třeba i dospělí?
Začínáme u předškoláků od čtyř let, postupně všechny věkové kategorie, takže předškoláci, po tom jsou formační kategorie, dále navazují školní děti, tedy přípravka první až sedmá třída. Samozřejmě mezitím už se promíchávají soutěžní páry, ale ty už jsou prakticky od jakéhokoli školního věku až po dospěláky.

Dále připravujeme velké taneční, nahoře na jablonecké Střelnici. Tam jsou dva kurzy pro mládež a máme taneční kurzy i pro dospělé. Jsou dokonce čtyři běhy najednou. Nedělní, úterní, středeční, čtvrteční. Organizujeme tančírny a připravujeme salsu.

Společenský tanec byl tak trošku posunut mimo zájem, ale díky několika televizním soutěžím si získal propagaci. Pociťujete větší zájem?

Společenský tanec, myslím si, že dostal díky televizi velkou injekci. Média samozřejmě pomáhají a pokud bychom byli tak dobře preferovaní jako fotbal nebo hokej, tak by to byl velikánský úspěch. Když to vezmu prakticky, stejný počet lidí se zabývá společenským tancem jako i jiným odvětvím tance.

Patří tanec pod kulturu?

Tanec je jak částečně kultura, tak i velice náročný sport.

Nicméně dotace za sportovní kategorie asi nepřicházejí v úvahu?

Stále nepřicházejí od začátku, co fungujeme. Tedy sedmnáct let.

Jak se to dá finančně zvládnout? Se sponzory?
My sami jsme si sponzory.