Pod jeho hlavičkou vznikla veřejná sbírka Záchrana skokanských můstků v Harrachově.

„Věříme, že vyhlášením sbírky rozhýbeme zdlouhavý proces rekonstrukce můstků a přispějeme k úspěšnému uspořádání MS v letech na lyžích v roce 2024,“ sdělil za spolek Stanislav Slavík, mimo jiné zakladatel a provozovatel harrachovského Ski Musea.

Prvním cílem sbírky je opět uvést do provozu areál malých můstků tak, aby zde v následující sezoně mohla trénovat mládež.Start sbírky potěšil nejen místní. Podporu vyjádřili i lidé z druhé strany hranice – z Polska. Sbírku podporují také někdejší reprezentanti ve skocích na lyžích Adam Malysz, Pavel Ploc, Jakub Janda, Dalibor Motejlek, ale i partnerská města Harrachov, Frenštát pod Radhoštěm či polská Szklarska Poreba.

Na záchranu skokanských můstků mohou lidé přispět na transparentní účet, ale i do kasiček, které najdou v Harrachově na několika místech. Třeba v Obchůdku pod lipami. „Před dvěma lety jsem slíbila, že na naše můstky přidám dva tisíce korun. V obchůdku je zapečetěná kasička pro tuto sbírku. Pomozme všichni, jde nám přeci o Harrachov a jeho můstky,“ vyzvala dárce provozovatelka obchodu Hana Novotná.

S novou metodou cvičení seznámila své klientky cvičitelka Jana Boučková.
FOTO: Ženy v Semilech nadchla lekce Fit Pain Free

Skokanský areál v Harrachově dlouhodobě chátrá. Zavřeny jsou už všechny můstky. Střední od jara loňského roku, mamutí můstek už pět let.

„Vždy, když se na mamutí můstek koukám z okna, je mi strašně smutno, kam až to došlo,“ svěřila se starostka Harrachova Eva Zbrojová. Město samo nemá žádné páky k obnově areálu.

Chátrání areálu si všímají i lidé, kteří do Harrachova přijedou jednou za čas. Třeba baskytarista Richard Scheufler, exčlen liberecké skupiny Krucipüsk. „Častokrát jsem s Krucipüskem hrál na dojezdu pod mamutem. Je to každoročně smutný pohled, jak ty můstky chátrají,“ popsal.

Stamiliony korun na obnovu skokanských můstků v Harrachově slíbil při loňské jarní návštěvě premiér ČR Andrej Babiš. „Sportovci se ale musí domluvit,“ vysvětloval.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Jablonecko: O originálních výrobcích či mole v Jablonci

Domluva sice jde, ale ztuha. Každopádně se zdá, že se můstkům blýská na lepší časy. Každým dnem se očekává podpis Memoranda o vzájemné spolupráci a podpoře při obnově a rozvoji klasického areálu Harrachov. Signovat jej mají zástupci města Harrachov, Libereckého kraje, Českého olympijského výboru, Svazu lyžařů ČR a zapsaného spolku Klasický areál Harrachov.

Memorandum je prvním krokem k rekonstrukci areálu, kterou by poté měl podpořit stát. Můstky jsou ve vlastnictví společnosti Klasický areál Harrachov, jejímiž majiteli je právě ČOV a Svaz lyžařů. Pozemky patří státu.

Na harrachovských můstcích se v historii uskutečnilo 39 závodů Světového poháru, čtyři mistrovství světa v letech na lyžích, MS juniorů, dvakrát MS veteránů, přes sto mezinárodních a stovky národních závodů, trénovali zde skokani a sdruženáři od žáků až po dospělé, vyrostlo tu množství reprezentantů.

„Skokani a sdruženáři z celé republiky nemají kde trénovat. Úroveň českého skoku a kombinace se dostává na úroveň rozvojových zemí,“ dodal Stanislav Slavík.

Nemocnice Jablonec ze vzduchu
Dovolené a stavba nového pavilonu. Nemocnice v Jablonci omezuje provoz