Bez nové kolektivní smlouvy je dosud bezmála 300 zaměstnanců firmy CiS Systems v Novém Městě pod Smrkem. Jednání s odborovou organizací totiž ukončila vzájemná averze vyjednavače za odbory Milana Šubrta a vedení firmy. Je možné, že prostředníka mezi oběma znesvářenými stranami bude muset určit až ministerstvo práce a sociálních věcí.

Přitom právě na nové kolektivní smlouvě záleží, zda se zaměstnanci dočkají navýšení mezd, za jakých podmínek by se případně mohlo ve firmě propouštět a další pro ně důležité věci.

„Připravili jsme novou kolektivní smlouvu. Protože už dříve mi vedení firmy zakázalo vstup do závodu s tím, že je očerňuji v médiích a poškozuji dobré jméno podniku, navrhl jsem, že se k jednání sejdeme na nějaké neutrální půdě. Ačkoliv mám k vyjednávání o kolektivní smlouvě pověření odborového svazu i odborové organizace, na pondělní schůzce jednatel firmy řekl, že se mnou jednat nebude. Na to jsme ze schůzky odešli,“ prozradil Milan Šubrt, předseda krajského sdružení Asociace samostatných odborů.

Ve firmě CiS Systems pracují dvě odborové organizace

Ta početnější je složená převážně z dělníků. Menší odborovou organizaci tvoří podle Milana Šubrta především vedoucí pracovníci, loajální k vedení firmy. Aby ovšem kolektivní smlouva mohla platit, musí ji podepsat obě odborové organizace. Navíc návrh smlouvy předložili odboráři z ASO, z převážně dělnické organizace. „Vedení firmy nemá právo určovat, s kým chce jednat a s kým ne. To určují stanovy našich odborů,“ řekl Milan Šubrt.

Odboráři ASO podají příští týden podnět na inspekci práce, v němž chtějí upozornit na to, že vedení firmy zasahuje do práv odborů a zaměstnanců. Současně odešlou vedení firmy CiS další žádost o jednání.

„Pokud se nebude chtít s námi vedení firmy sejít, pak požádáme o vstup zprostředkovatele mezi oběma stranami. Předložíme návrh na zprostředkovatele, a jestli to vedení firmy odmítne, pak požádáme o zprostředkovatele ministerstvo práce a sociálních věcí,“ podotkl Milan Šubrt, který odmítá vzdát se svého práva jednat za odboráře v podniku.

Honorář zpostředkovatele může jít do desetitisíců

Zprostředkovatel, kterého by následně mohlo určit ministerstvo, ale nepracuje zadarmo. Jeho honorář se může pohybovat až v několika desítkách tisíc korun. Platí jej obě znesvářené strany napůl. „Ze strany CiS nejsou odmítány ani ASO, ani jiné odborové organizace. Těšíme se na každou organizaci, která by ráda konstruktivně spolupracovala na budoucích řešeních pro společnost a její zaměstnance. Odmítnutí platí výlučně pro pana Šubrta, každý další vyjednavač ASO je srdečně vítán,“ uvedl vyjednavač CiS Systems Ralf Kühn.

Jak doplnil Ralf Kühn, podnik se už poradil s právníkem. Další jednání visí na tom, zda se odbory vzdají osoby Milana Šubrta jako vyjednavače. „Pokud ne, budeme akceptovat třetí osobu jako zprostředkovatele,“ zdůraznil Ralf Kühn. „Na jednání se pan Šubrt vůči všem zúčastněným choval jako šéf a určoval danou komunikaci. To je ovšem pro nás nepřípustné,“ dodal.