O cenné kovy se v přátelských turnajích smíšených družstev utkaly 12 15leté děti z Jablonce, Jelení Hory a Budyšína. Soutěžilo se v biatlonu, plavání a atletických disciplínách. Takové byly další Mezinárodní sportovní hry mládeže partnerských měst.

O organizaci letošního již 23. ročníku se podělil SPORT Jablonec a Dům dětí a mládeže Vikýř. Všichni dětští účastníci oblékli barevná trička s originálním logem města vytvořeným u příležitosti letošního 150. výročí Jablonce na město. Autorem loga je student jablonecké umělecko průmyslové školy David Kružliak.

Jablonecká trička také dala názvy jednotlivým týmům sestavených z účastníků ze všech tří zemí zelení (zieliona żaba), modří (modrá obloha) a žlutí (yellow flash). „Celkové prvenství si odnesli žlutí, ale zvítězili vlastně všichni," poznamenala mluvčí magistrátu Markéta Hozová s tím, že sportovní hry mládeže partnerských měst se mění. V posledních letech jde spíše o přátelskou společenskou akci se sportovním podtextem.

„Podstatné je, že účastnit se mohou i děti, které třeba nikdy nesportovaly. Naučí se něčemu novému, musí spolu komunikovat v cizím jazyce, poznají nové kamarády a zjistí, že sportovat je zábava," shrnuje pozitiva her jablonecký primátor a sportovec Petr Beitl, který v pátek ráno na biatlonovém stadionu v Břízkách sportovní klání zahájil.

Kromě soutěžního programu na děti čekal i ten doprovodný připravený DDM Vikýř. Největší úspěch měla vikýřovská noční stezka odvahy, ale děti si užily i adrenalin na janovské bobové dráze a samozřejmě diskotéku.

Na závěr si mladí sportovci měli možnost popovídat s paralympioničkou atletkou Vladimírou Bujárkovou Chalupovou, akrobatickou lyžařkou Nikolou Sudovou nebo s otcem světové rekordmanky v hodu oštěpem Báry Špotákové Františkem. Závěrečné udílení medailí zpestřili skvělí break dance tanečníci z Vikýře skupina Angels Breakers pod vedením Petra Doležela.