Situaci parafrázoval za Sport Daniel Habětínek: „Dohodli jsme se, že se dohodneme.“ Podle místostarosty Petra Vobořila se proti principu platit všechny spotřebované energie místo nájmu nikdo v zásadě nebrání. „Když ale sečetli příspěvky na členy od města a své možnosti, řada z nich na to stejně nemá,“ poznamenal Vobořil. S každým z klubů proto hledají vyhovující model.
Velké investice
Po úhradě čtyři sta tisíc dluhu za energie nic nebrání podpisu smlouvy s FK Jablonec 97,“ uvedl místostarosta. „Podmínky jsou pro nás schůdné,“ potvrdil Petr Flodrman s tím, že možnosti prvoligového klubu nelze srovnávat s ostatními.
Přesto fotbalisty velmi trápí dosluhující časomíra. Každý servis odčerpá desetitisící korun. Dvoumilionová investice do nového panelu s grafikou je pro FK ale účetně a daňově neschůdná. „A v rozpočtu majitele sportoviště není,“ dodal.
Velmi náročný na energie je zimní stadion. Náklady běží, i když nikdo na ledě není. Navíc se v příštím roce počítá s investicí do desky. „To se značně promítne do provozních nákladů,“ uvedl místostarosta Vobořil. Probíhající jednání nejsou ani podle zástupců hokejistů vyhrocená.
„Hledáme cestu, aby město nevydávalo více prostředků, ale aby ani Vlci neplatili více než dosud,“ konstatoval Jaroslav Belda za HC Vlci. Na vyjednávání mají čas, protože na led znovu nastoupí až v srpnu.

Šetřit a zase šetřit

Nejjednodušší diskuse probíhají podle Vobořila mezi městem, Sportem a Judo klubem. „Nová smlouva je pro ně motivací k šetření, pokud budou platit teď za odběr stávajících energií, zima skončila,“ vysvětlil Petr Vobořil. Podotkl, že je také rozehraná dohoda o přestavbě objektu, které je nakloněn.
Judisté totiž s vytápěním likusového objektu mají potíže, žádné kvalitní zateplení tu není. „Platba za energie v zimě – to je vražda,“ prohlásil Pavel Hořejší. Mezi sportovci jsou samí amatéři a sto tisíc za teplo je pro ně neúnosné. K nové přepracované nájemní smlouvě se zatím nevyjádřili. „Myslím, že jsou tam věcně správné věci, ale má ji náš právník,“ dodal Hořejší.

Osvědčený model

Pro atlety musí najít jiný model. „Především nájem nesportovní části,“ vysvětlil Daniel Habětínek za správce sportovišť. Předpokladem je přestěhování vedení TJ Liaz do volných místností VIP objektu. Navíc se atleti musí podílet na energiích a údržbě i venkovního areálu.
Krytá hala dostavěná není a nejsou příklady, podle kterých lze její energetickou náročnost vypočítat. „Myslím, že by nebyl špatný model vybudovaný v Městské sportovní hale. Nám se osvědčil,“ dodal Habětínek.