Nejčastěji řešeným problémem jsou podle starosty Tanvaldu Petra Poláka hranice mezi pozemky a přístup k majetku přes cizí pozemek, zatížený věcným břemenem. „Osobně se snažím lidi přesvědčit, že bez vzájemné vůle je řešení těžké. Nabádám je k dohodě,“ dodává Polák. Pokud nemají zúčastněné strany zájem o dohodu, snadno se dostávají až k soudu. Příklady sporů jsou smutné.
„Šestkrát jsem byl u soudu se sousedkou na její udání,“ říká majitel restaurace, který nechce být jmenován z obavy dalšího vyhrocení vztahů. „Nikdy jsem jí nic neudělal, brala od nás zbytky pro zvířata. Problémy začaly při rozšíření podniku,“ dodává. Podle něj je za žalobami závist.
Další případ se točí kolem louky, kterou sekají dvě rodiny. Vzájemná nevraživost trvá léta. Přestupková komise řeší spor rodin každou chvilku. Spor pamatuje i fyzická napadení nebo výhrůžky dětem.
„Úřady tady nejsou proto, aby pískaly sousedské souboje, ale bohužel, podobné problémy řešíme i u nás,“ říká Marek Hotovec, starosta Smržovky. „Nejhorší situace byla před pěti lety, kdy se přeměřovaly pozemky,“ konstatuje s tím, že dnes se počet konfliktních situací snížil. Pamatuje na případ, kdy se řešil spor o cestu. „Jeden ji pořád zavíral, došlo i na fyzické napadení. Druhý se sebral a vlastním exkrementem mu pomazal fasádu. Ale ztratil z kalhot občanku, hned jsme o něm věděli, “ směje se Hotovec.