Jedničkou na kandidátce za Jablonecko je Václav Horáček, starosta Železného Brodu.

K založení hnutí vás údajně dohnaly kroky krajských politiků, které se vám nelíbí. Co tedy lze prezentovat jako hlavní body vašeho programu?

Těch bodů je hodně. Ale samozřejmě brojíme proti Centru vzdělanosti, proti té megalomanské stavbě jako takové. Nelíbí se nám, jak dopadla optimalizace školství, máme pochybnosti o Mistrovství světa v lyžování ve Vesci u Liberce, ale říkám otevřeně, že nejdeme proti mistrovství, uvědomujeme si, že se to nedá zastavit. Chceme se ve spolupráci pokusit o to, aby se z něj nestala ostuda. Aby se o Liberecku mluvilo pozitivně. Aktuálně se nám nelíbí rozhodnutí Všeobecné zdravotní pojišťovny, co se týká nemocnic. Například v Turnově nebo Semilech se zavírají některá oddělení, byť byla deklarována ministerstvem zdravotnictví. Hrubě se nám nelíbí i takzvané krajské porcování medvěda.

Kolik starostů z Liberecka potažmo Jablonecka je aktivní v hnutí Starostové?

Kandidátku máme složenu z pětačtyřiceti lidí. Ale to nejsou jen starostové, jsou to i osobnosti kraje. Starostů je asi třicet osm. Navíc se toto hnutí vytvořilo nejen v Libereckém kraji, mám informace, že podobná hnutí vznikla již v osmi krajích republiky. Starostové chtějí v krajích ledaco změnit.

Oslovili jste i starostu Jablonce?

Ano. Nechtěl být na kandidátce, protože zrovna procházel zvláštní životní situací, kterou není třeba rozvádět, ale chce nás podpořit, řka, že se chce naplno věnovat jen městu.

Dá se zvládat práce zastupitele kraje a starosty města?

Zastupitelstvo nezasedá tak často. I v dnešním zastupitelstvu je několik starostů, namátkou Marek Pieter, starosta Desné, Petr Polák z Tanvaldu a jiní. Určitě se to zvládat dá.

Myslíte si, že získáte potřebný počet hlasů, že uspějete ve volbách?

Určitě se dostaneme přes pět procent. Naším cílem je získání minimálně deseti mandátů.

Cítíte některé z politických uskupení jako spřátelené nebo naopak nepřátelské?

Vysloveně proti nikomu nejdeme. V každém případě od začátku deklarujeme, že nebudeme spolupracovat s komunisty. O spolupráci prozatím jen přemýšlíme.