Chobotnice nahradila nevzhledný tmavý nápis táhnoucí se přes celou stěnu. „Vypadá to mnohem lépe, ale stejně by byla ta zeď nejlepší bílá. Graffiti se mi moc nelíbí,“ poznamenal procházející Petr Polma. „Namalovat obrázek tak, aby všichni lidé byli spokojeni, je nereálné,“ poznamenal jablonecký sprejer Ondřej Beneš. Ten je kontaktní osobou mezi magistrátem a sprejery. Úředníci se na něj obrací v případě, že se na legálních plochách objeví nevhodné motivy.

Dílo lidem vadilo

Kreativita sprejerů na zmíněné zdi vyvolává kontroverze už několik let. „Tvorba na této zdi je pobuřující, agresivní, nevhodně působící a pokleslá,“ napsalo několik obyvatel Mšena v oficiální stížnosti na magistrát před více než rokem.

I předtím se některé malůvky na zdi, která se nachází v blízkosti panelových domů ve Mšeně, staly terčem kritiky. Úředníci v roce 2016 dokonce rozhodli o odstranění vyobrazení lebky.

Na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci vystoupili Police Symphony Orchestra v rámci benefičního koncertu na podporu spolku Šance zvířatům
Liberecký spolek chce vlastní útulek. Koncertem je podpořil i buskerský orchestr

Obě strany nakonec našly řešení. V průběhu letošního roku proběhla jednání s občany i sprejerskou komunitou, z nichž vzešlo rozhodnutí existující motiv přemalovat vhodnějším a plochu vyjmout z těch legálních.

„Je na ní umístěna cedulka s upozorněním, že plocha dále nepatří k legálním plochám pro graffiti,“ popsal náměstek Mánek. To znamená, že ji nyní už není možné znovu přesprejovat.

Poničení chobotnice bude město vnímat jako poškození svého majetku, neboť na novou úpravu zdi vynaložilo 25 tisíc korun, a pachatel bude i podle toho potrestán. V Jablonci je nyní pět ploch pro volnou zábavu sprejerů. Legální plochy najdou sprejeři v ulici Polní (u Abecedy), dále mohou tvořit na betonové zdi z ulice U Nisy (myší díra), na ploše podél ulice Harrachovská (u OBI) a na cedulkami označených tenisových zdí u přehrady.

Sobota na Hejnických slavnostech
FOTO: Hejnice ožily tradičními slavnostmi. Nechyběla hudba ani jarmark

Sprejovat mohou bez schválení

Povolené plochy v Jablonci využívají sprejeři pro svou tvorbu, aniž by museli své návrhy nechávat předem na magistrátě schvalovat. „Vím, že ne všichni berou sprejerství jako součást street artu, ale dle mého názoru to tak je. Podmínkou graffiti na legálních plochách je, že sprejeři sice nemusejí své návrhy nechávat předem na magistrátě schvalovat, ale motiv nesmí mít rasistický podtext a nebude obsahovat vulgarismy,“ doplnil náměstek primátora.

LEGÁLNÍ PLOCHY PRO SPREJERY V JABLONCI
- v ulici Polní (u Abecedy)
- betonová zeď z ulice U Nisy (myší díra)
- plocha podél ulice Harrachovská (u OBI)
- cedulkami označené tenisové zdi u přehrady

Jablonecký magistrát patří mezi 55 českých měst a obcí, která legální plochy pro graffiti na svém území povolují. V Libereckém kraji tuto možnost sprejerům nabízí Liberec, Jilemnice, Turnov a Česká Lípa.

Graffiti je v obecném smyslu druh neoficiálního výtvarného projevu pracující ve veřejném prostoru rytím, psaním nebo malbou, v současnosti především technikou nanášení barev, často ve formě spreje nebo fixy, případně škrábání, leptání. Graffiti se stalo jedním z původních pilířů kultury hip-hopu, označované za kulturu protestu. Graffiti lze bez zřetele na zmíněný hudební žánr vnímat jako městský folklór ulice. V pozdější době ho obohatily další techniky vyjadřování a stalo se součástí street artu. Jedním z nejznámějších tvůrců je umělec známý pod pseudonymem Banksy.

Svijanské slavnosti 2016.
Svijanské slavnosti proběhnou už potřicáté. Připraven je bohatý program