V Srnčím dole vznikne soustava tůní a zasakovacích pásů. Pomohou napravit historicky nevhodné odvodnění zdejšího přírodního sportovního areálu a zvýší rekreační potenciál příměstské lokality.

Za projektem stojí spolek Milujeme Jizerky, který organizuje sázení stromů. V roce 2021 spolek zorganizoval i projekt kaskády tůní na staré lesní cestě v Mordové rokli na okraji Liberce.

Projekt v Srnčím dole podpořil Liberecký kraj i město Jablonec. „Uspěli jsme mezi všemi přihlášenými projekty pro udělení dotace a na tento záměr jsme dostali podporu z dotačního programu Liberecký kraj pro retenci vody v krajině,“ přiblížil zakladatel spolku Daniel Honzig, bývalý akrobatický lyžař a několikanásobný mistr ČR.

Srnčí důl v Jablonci. Ilustrační foto.
Sportoviště loni poničil liják. Jablonecký Srnčí důl opraví, obnoví i tůň

Jak od města, tak od kraje putuje na projekt po 400 tisících korunách, přes 200 tisíc korun jde z vlastních zdrojů spolku. Celkem tedy má vybudování sedmi tůní a mobiliáře stát přes milion korun.

Tůně by měly být hotové už letos. Měly by pomáhat zadržovat vodu, která se valila směrem dolů od hypermarketu. „Na podzim přišel přívalový déšť, který tuhle část areálu Srnčího dolu dost poničil. Voda tam vymlela díry až metr a půl hluboké,“ doplnil další ze zakladatelů spolku Stanislav Dubský.

Spolupráci se spolkem město zahájilo už letos v létě. Tehdy v Srnčím dole vzniklo discgolfové hřiště, které si ihned našlo své příznivce a hojně se využívá. „Discgolf je možné hrát i v zimě. Zkrátka, přírodní areál skýtá velký potenciál a byla by škoda nesnažit se ho postupně zvelebovat a navracet do něj stále více život,“ shrnul náměstek jabloneckého primátora David Mánek.

Nové stromy i stezka

Pilotním projektem na zadržování vody v Srnčím dole byla letos na jaře obnova tůně v přilehlém starém lomu. „Jsme nadšení, že na celém projektu můžeme spolupracovat s městem, které nám vyšlo vstříc a pro celý plán se s námi nadchlo,“ vysvětlil Honzig.

Spolek má s podobnými projekty zkušenosti, když v minulém roce spolupracoval se správou Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a státním podnikem Lesy ČR na rekultivaci staré lesní cesty v Mordové rokli v libereckých Kateřinkách. Dnes je tady pás vsakovacích jam.

Za deště tu vzniká kaskádovitá řada malých tůní. Ty mají za úkol jediné: zadržovat v lese vodu. Spolek navíc vysazuje v Jizerských horách nové stromy, v roce 2020 otevřel v Hejnicích naučnou stezku. Její součástí jsou hmyzí hotel, přístřešky pro ještěrky nebo ježky.

Srnčí důl v Jablonci.
Jablonec zvelebuje sportovní areál. V Srnčím dole budou svištět disky

Projekt tůní v Srnčím dole bude realizovat specializovaná firma, ale spolek Milujeme Jizerky zahálet nebude. Na sobotu 22. října připravil sázení stromků v oblasti Rádla u Jablonce. Dobrovolníci mohou přijít se sázením pomoci. „Přesné souřadnice, kde zaparkovat a jak se na místo zájemci dostanou, včas zveřejníme,“ upřesnil Dubský.

„Díky sázení jednoduchým způsobem pomůžeme přírodě s její přirozenou obnovou, voda navíc nebude odtékat pryč z lesa a útočiště v nově vysazeném lese najde taky spousta zvířátek. Především ale pomůžeme zachovat přírodu pro další generace a v ideálním případě také trochu přispějeme k šíření osvěty. Pro opravdové fajnšmekry budou připravené také štítky a každý zasazený stromek si budete moci pojmenovat. V čase pak uvidíte, jak se mu daří a jak v průběhu let roste, “ pozval Honzig.

O spolku Milujeme Jizerky
Spolek Milujeme Jizerky vznikl v roce 2019 jako projekt na podporu jizerské přírody. Cílem je realizace projektů na zadržení vody v krajině – od sázení stromků až po realizace rekultivačních linek v oblasti Jizerek. Od loňského léta se spolku podařilo vysázet přibližně 200 stromů v lokalitě Bílého Potoka. Věnuje se také edukaci návštěvníků hor o výhodách udržitelného turismu. Pomáhají s úklidem v přírodě. Více na milujemejizerky.cz.