Kandidátka hnutí Starostové pro Liberecký kraj mohla být bohatší o výrazného kandidáta. „Obrátili jsme se i na starostu Jablonce Petra Tulpu, kandidovat, bohužel, odmítl,“ uvedl lídr kandidátky na Jablonecku Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Podle jeho slov ale Petr Tulpa hnutí starostů podporuje morálně. „Chce se naplno věnovat městu,“ sdělil Horáček.

Pro Petra Tulpu je hnutí sympatické hned z několika důvodů. „Úplně jsem neodmítl, nicméně se chci prioritně věnovat starostování Jablonce. Zatím také nejsem seznámen s problematikou krajské politiky. Myslím si, že v současné době se moje kandidátka nehodí,“ řekl Tulpa, který nicméně hnutí vnímá nejen jako ambiciózní, ale i schopné pro řešení krajských problémů. „Tvrdím, že starostové rozumí krajské politice nejlépe, vtéká do nich spousta informací přímo z míst, kde působí. Navíc někteří z nich jsou profesionálové komunální politiky,“ dodal Tulpa.

Kandidátku hnutí netvoří jen starostové. Mezi kandidáty najdou voliči například i Pavla Žura, ředitel Městského divadla v Jablonci, který byl členem ODS. „Líbí se mi, že hnutí starostů není lobbistickou skupinou, že kladou důraz na osobní zodpovědnost. Navíc jsou starostové v permanentním kontaktu s občany, narozdíl od některých kandidátů jiných uskupení,“ popsal Pavel Žur pohnutky, které ho dovedly na kandidátku hnutí.

Celokrajským lídrem kandidátky je Martin Půta, starosta města Hrádku nad Nisou, mezi kandidáty lze však narazit i na Jiřího Drdu, prvního porevolučního primátora města Liberce a zakládajícího člena ODS v Liberci, kterému hrozilo i vyloučení z této pravicové strany.

„Nejsme vzpourou venkovských starostů proti kraji, ale chceme být alternativou pro lidi, kteří touží po změně,“ dodal Martin Půta, který hnutí spoluinicioval s dalšími starosty, například s Markem Pietrem z Desné.