Služba obci nebo městu, smysl pro povinnost. Nebo relativně vysoký příjem a moc úřadu?

V podstatě od Sametové revoluce sedí na radnicích starostové Petr Polák z Tanvaldu, Josef Kucín z Jiřetína, František Chlouba z Rychnova a Jaroslav Cvrček z Rádla.

Prvně jmenovaný vstoupil do politiky v roce 1989, důvodem byl pád komunistické diktatury. Lákala ho možnost podílet se aktivně na změně společenských poměrů. Funkci starosty města Tanvald vykonává od roku 1990.

A znovu do funkce kandiduje. „Starostování je rozmanitá a krásná práce. Získal jsem zkušenosti doslova k nezaplacení a zapomenout nesmím ani na spousty nových kontaktů, které bych jinak nezískal,“ uvedl Polák.

Starostování obětoval části života. „Bere to spoustu času, který pak nezbývá na rodinu a záliby,“ popsal Polák.

Starostovat dnes a před dvaceti lety? Velký rozdíl. Dnes je vše složitější, díky zákonům i finanční situaci,“ doplnil starosta Tanvaldu.

Jiřetín pod Bukovou náležel pod Smržovku od roku 1850 do 1991, kdy došlo od 1. ledna 1992 k osamos­tatnění. Prvním starostou samostatné obce se stal Josef Kucin.

Je jím doposud a chce jím být nadále. „Za tu dobu jsem přibral dvacet kilo a přibyly dioptrie. Ale mám dnes dalece větší rozhled,“ sdělil Kucin.

Podle svých slov má stále plno nových nápadů, jinak by prý znovu nekandidoval. „I když je na starosty dnes nakládána větší porce,“ dodal starosta Jiřetína

Stejně jako František Chlouba, jež starostuje v Rychnově. Blíží se odchod do zaslouženého důchodu a podle svých slov by to na radnici už „doklepal“.

Starostování bere jako poslání, byť ví, že podobná spojení bývají označována za klišé. „Ale tady jsem se opravdu našel, zjistil jsem, že to je náplní mého života,“ doplnil Chlouba. Vzpomíná na začátek devadesátých let. „Tehdy jsem řešil i to, aby měla samoobsluha otevřeno aspoň první den třídenních svátků. Fungovali jsme ještě v socialistických mantinelech,“ popsal Chlouba.

Ve funkci zestárnul. „Ale nestěžuju si. Traumata nebo žaludeční vředy nemám,“ doplnil starosta Rychnova.

Říká, že starosta je hromosvodem své obce. A občané, že sem tam zanadávají. K funkci to podle rychnovského starosty prostě patří.

Jaroslav Cvrček, starosta Rádla ve funkci končí. „Po pěti volebních obdobích nastupují mladší,“ okomentoval starosta Rádla.