VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DOPLNĚNO: Starostové: problémy s Romy jsou státní

Jablonecko - Představitelé z několika obcí a měst Jablonecka odpověděli na dvě otázky: jakým způsobem zklidnit situaci mezi majoritní většinou a Romy a na kom vlastně za současnou situaci leží vina.

22.11.2011
SDÍLEJ:

Josefův Důl, Albrechtice v Jizerských horáchFoto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Policisté obvinili čtyřiatřicetiletého Roma za útok na místostarostku Albrechtic. Obviněn byl z násilí proti úřední osobě. Za to mu hrozí až čtyři roky vězení. Stíhán je na svobodě. Na místostarostku a jejího muže zaútočila skupinka Romů. Domáhali se důchodu nemocné Romky, jíž se rodina dříve zřekla. Manželé zraněni nebyli, útok jimi ale otřásl.

Nalézt akceptovatelné autority, jasně regulovat nájemní bydlení, nazývat věci pravými jmény, nekompromisní represe. Takové jsou rady, které dávají starostové obcí a měst na Jablonecku, které se potýkají s problémy Romů. V kontextu událostí to ani moc překvapivé odpovědi nejsou.

Může za to stát

„Za současný stav může systém, tedy stát, který tuto otázku neřešil. Respektive řešil jen hmotné záležitosti a odsouval řešení na jindy,“ myslí si Marek Hotovec, starosta Smržovky. Podobného názoru je Jaroslav Zeman, starosta Albrechtic, kde v minulém týdnu napadli Romové místostarostku.

„Jedná se o hloupá rozhodnutí Parlamentu České republiky. Lidé, kteří nepracují, a Romové zvláště, mají lepší příjmy než pracující, čímž se narušila ekonomická rovnováha,“ rozhořčil se Zeman. Podle jeho slov Romové obývají byty neúměrné svému pracovnímu nasazení. A pracujícím lidem je i tohle pochopitelně trnem v oku.

Starostka Plavů Věra Mužíčková jde ve svém vyjádření ještě dál. „Stát neochraňuje slušné lidi, za celou situaci může jeho špatná sociální politika,” říká Mužíčková.

Ve Velkých Hamrech řeší problémy s Romy dlouhé roky. A dlouhé roky je ještě řešit budou., Starosta Jaroslav Najman poukazuje na fakt, že problém s Romy začal v době, kdy se Romům začalo v médiích říkat Romové. „Starší generace se přece učily o Cikánech. V momentu, kdy se začalo hovořit o Romech, začalo pokrytectví a nenazývání problémů pravým jménem. Pouze se vymýšlejí projekty a studie, jak začlenit nezačlenitelné,“ přiblížil Najman.

A přidává perličku: „Když jsem nastoupil do funkce, chodili Romové žádat o práci. Dnes už nechodí. Asi se rozkřiklo, že hned každému práci dáme. Dnes už Romové nestojí ani o to, aby si dluhy vůči městu odpracovali.“

Co dělat?

Jak podle starostů obcí a měst, která mají či měli problémy s romskou komunitou, z této zamotané situace ven? Dá se nějak efektivně řešit?

„Ano, musí okamžitě nastoupit tvrdá a nekompromisní represe,“ nebere si servítky starostka Plavů. „Podle mého názoru by měla mít každá obec nějakou pomyslnou hranici počtu takto nepřizpůsobivých, abychom se nedostali do stejných problémů jako na Šluknovsku. Prostě takovou regulaci počtů. Ale ani nechci domyslet, co by na to Evropská unie,“ vysvětlil Najman.

Starostové všeobecně narážejí na divoký způsob, jakým je nepřizpůsobivým obyvatelům, potažmo majitelům nemovitostí státem hrazeno nájemné. „Přemrštěné nájmy inkasují v drtivé většině „bílí“, takže je nutné stanovit přísná pravidla i pro tuto skupinu. Například regulací podle cenové mapy nájemného obvyklého v daném místě,“ myslí si Marek Hotovec, podle kterého je nutné nalézt osoby, které požívají mezi Romy autority.

„Třeba i šéfy rodin a klanů. A jednat s nimi. Jinou autoritu – policii, úřady, sociální pracovníky – neuznávají. Bohužel, u mladé generace už asi ani klanoví vůdci nefungují,“ doplnil Hotovec. „Stát by měl důsledně kontrolovat, jak vynakládá peníze daňových poplatníků ve formě sociálních dávek a příspěvků, třeba za nehorázné nájmy za nekvalitní bydlení. A ne, aby byly tyto dávky tajné, pak vznikají pouze fámy,“ myslí si Jaroslav Najman.

Napadení místostarostky

Oslovení starostové také odsoudili napadení místostarostky Albrechtic, ke kterému došlo v úterý minulého týdne.

„To, co se stalo, je otřesné. Chci vědět, jaký postih dopadne na pachatele. Udělal jsem si názor hned po shlédnutí této kauzy na velkém zpravodajském serveru a rychlém odstranění z hlavní stránky,“ sdělil Najman. „Jedná se už jen o třešničku na dortu. Pevně věřím, že napadení místostarostky, a ještě k tomu doma, bude kvalifikováno jako útok na veřejného činitele s nejvyšší možnou trestní sazbou,“ doplnila Mužíčková.

A co na to sama napadená, místostarosta Albrechtic Anna Kukátková? „Budu ráda, když se případ co nejrychleji uzavře, abych se s nimi mohla na ulici zase pozdravit.“

Zneužívání dávek se stalo národním sportem

Jablonecko – Další z oslovených starostů měst a obcí, kde evidují problémy s Romskou komunitou, odpověděli na dvě otázky Jabloneckého deníku: Jak ze současné zamotané situace ven a kdo za vyhrocenou situaci může.

Marek Pieter, starosta města Desná: „Musí se upravit legislativa, zajištění její vymahatelnosti a případně i odebrání výhod v případě nerespektování povinností. Změny jsou nutné i ve vyplácení dávek: zamezit jejich zneužívání, směřovat je jen k potřebným. Ale třeba i porovnat si invaliditu občanů různých národností a hledání jejich příčin, neumožnit podnikat s byty podprůměrné kvality za nadstandardní nájemné, které hradí stát. Nebo ve vzdělání a dalších oblastech tak, aby jedna skupina neměla větší práva než druhá.“ A dodává, že právě prevence i represe naráží na absenci hodnot, které jsou pro většinovou společnost běžné. Tedy například respektování vyhlášek a zákonů, docházka dětí do škol, odpovědnost za své činy nebo snaha být soběstačným.

Celý problém je i podle starosty Rychnova Františka Chlouby postaven na zneužívání sociálních dávek. „To se u nás stalo národním sportem,“ myslí si Chlouba a vrací se k napadení místostarostky Albrechtic, které se stalo minulý týden „Nevím, kdo tam dotyčné rodině prozradil, že na dceru, které se zřekli, je možné dostat tolik peněz jako sociální dávky. Možná právě tam bych hledal viníka celé situace. A možná by dotyčný „poradce měl mluvit také o povinnostech, nejen o právech,“ vysvětlil Chlouba.

„Každý neseme svou část odpovědnosti. Rodiče za to, že se děti v době vyučování poflakují ve městě, nezaměstnaní za to, že rezignují na hledání zaměstnání a raději vyhledají možnosti sociálních podpor. Občané za to, že že je jim lhostejné nesprávné chování jedincůna veřejnosti včetně vandalství. Viníci přestupků za agresivitu, aroganci, či dokonce posměch. Organizace zajišťující projekty na rozvoj lidských zdrojů za to, že nedostatečně prezentují úspěchy a neukazují lidem cesty ze sociální pasti, aby mohly motivovat další. A konečně vláda za mnohdy neúčinné či kompromisní zákony. A můžeme pokračovat,“ vypočítal Pieter, který púoukazuje na fakt, příčiny situace se musí hledat na všech úrovních, analyzovat je a připravovat řešení. „nemůžeme hodnotit lidi podle barvy pleti, pohlaví nebo vyznání, ale podle toho, jaký mají přínos pro společnost,“ uzavřel Pieter.

Autor: Jan Sedlák

22.11.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 24 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Servisní mechanik - automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, , * Servis kogeneračních jednotek na oblasti sever - Liberec. Jedná se o výjezdy na instalace za zákazníkem, servis a opravy spalovacích motorů a periferií ., , Požadujeme: , * minimálně výuční list v oboru automechanik případně opravář zemědělských strojů, * řidičský průkaz sk. B, * praxe v oboru výhodou , * manuální zručnost, * znalost práce na PC, * schopnost jednat se zákazníkem, * časovou flexibilitu, * spolehlivost, zodpovědnost a samostatnost, komunikativnost, * pozitivní a tvůrčí přístup k řešení úkolů, , Nabízíme: , * perspektivu ve stabilní a stále se rozvíjející firmě, * možnost seberealizace – odborný a profesní růst, * odpovídající platové ohodnocení, * vzdělávací kurzy, * firemní benefity (dovolená navíc, 3 dny zdravotního volna, finanční bonus za docházku bez absence…). Pracoviště: Tedom a.s. - provoz jablonec nad nisou, Belgická, č.p. 4685, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Zdeňka Malá, +420 953 311 003.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Učitel/ka 2. stupně ZŠ (obor matematika, tělesná výchova) , Obor matematika je prioritní a je možná i v kombinaci s jiným předmětem., Zaměstnanecké výhody: možnost stravování., Kontakt telefonicky, nebo emailem.. Pracoviště: Základní škola jablonec nad nisou - kokonín, rychnovská 216, příspěvková organizace, Rychnovská, č.p. 216, 468 01 Jablonec nad Nisou 8. Informace: Lea Šmídová, +420 483 302 140.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 20 450 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace VEDOUCÍ ODDĚLENÍ STAVEBNÍHO ÚŘADU. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici VEDOUCÍHO ODDĚLENÍ STAVEBNÍHO ÚŘADU na odboru stavebním a životního prostředí, 11. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání ve studijním oboru stavebního, architektonického nebo právnického směru, popř. vyšší odborné vzdělání v oboru stavebnictví za podmínky min. 2 let praxe v oboru; možno i středoškolské za podmínky min. 3 let práce v oboru; znalost právních předpisů - stavebního zákona a předpisů souvisejících včetně znalosti postupů podle správního řádu; praxe minimálně 2 roky ve správním orgánu vykonávající státní správu (i v přenesené působnosti), nejlépe při výkonu agendy stavebního úřadu; složená zkouška zvláštní odborné způsobilosti na požadovaném úseku výhodou; dobrá orientace v prostředí výkonu přenesené působnosti státní správy; výborné komunikační a vyjednávací schopnosti; schopnost řídit středně velký kolektiv; aktivní přístup k řešení problémů; flexibilita, loajalita, samostatnost a zodpovědnost; uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); řidičský průkaz - minimálně skupina B., Popis vykonávané práce: Vedení středně velkého pracovního kolektivu, který zajišťuje veškerá správní řízení a další postupy stavebního úřadu podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a předpisů souvisejících včetně zákona č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo stavbě (vyvlastňovací zákon) a to na území Statutárního města Jablonec nad Nisou a příslušných obcí spadajících do územní působnosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností s výjimkou obce Rychnov nad Nisou., Pracovní poměr: na dobu neurčitou s nástupem od 1.9.2018, popř. dle vzájemné dohody, Přihlášky do 10. srpna 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč

Všeobecné sestry bez osvědčení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zdravotní sestra, Požadavky na pracovní pozici: , o bezúhonnost, zdravotní způsobilost , o praxe v oboru - min. 5let , o znalost problematiky v oboru, zkušenosti s cílovou skupinou seniorů, , o odpovědnost, samostatnost, spolehlivost , o dobré komunikační schopnosti, flexibilita, loajálnost , o předpoklady pro týmovou práci , o dobrá znalost práce na PC , , Bližší údaje k zařazení do výběrového řízení jsou uvedeny na webových stránkách www.dd-jablonec.cz, , Přihlášky do výběrového řízení s požadovanými dokumenty doručit v zalepené obálce , s označením "Výběrové řízení - zdravotní sestra nesměnující" na adresu Domov důchodců Jablonecké Paseky,p.o., Vítězslava Nezvala 87/14, 466 02 Jablonec nad Nisou. , , Obsah přihlášky: , - životopis s uvedením kontaktních údajů, předchozí praxe, odborných znalostí a dovedností , - motivační dopis , - kopie dokladu o nejvyšším dokončeném vzdělání , - kopie výpisu z trestního rejstříku (ne starší než 1 měsíc) , - souhlas se zpracováním osobních údajů. Pracoviště: Domov důchodců jablonecké paseky, příspěvková organizace, Vítězslava Nezvala, č.p. 87, 466 02 Jablonec nad Nisou 2. Informace: Pavlína Stolínová, +420 778 538 290.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Členové klubu českých turistů provádí značení turistické trasy ve Sloupu v Čechách na Českolipsku. Snímek je z 5. července.
11

FOTO: Se štětcem v lese. Turisté hledají značkáře

Město Jablonec nad Nisou.

Ovečky z České televize se zatoulaly do Jablonce

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Do pohraničí přišel Ladislav Albrecht s rodinou po válce. Naučil se tu řemeslo

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku. 

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Z Jednot a konzumů do hypermarketů a diskontů. Češi zanevřeli na malé prodejny

/INFOGRAFIKA/ Pro paštiku a rohlík do večerky, pro zbytek do chrámů konzumu. V hypermarketech necháváme 46 procent výdajů za potraviny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT