Policisté obvinili čtyřiatřicetiletého Roma za útok na místostarostku Albrechtic. Obviněn byl z násilí proti úřední osobě. Za to mu hrozí až čtyři roky vězení. Stíhán je na svobodě. Na místostarostku a jejího muže zaútočila skupinka Romů. Domáhali se důchodu nemocné Romky, jíž se rodina dříve zřekla. Manželé zraněni nebyli, útok jimi ale otřásl.

Nalézt akceptovatelné autority, jasně regulovat nájemní bydlení, nazývat věci pravými jmény, nekompromisní represe. Takové jsou rady, které dávají starostové obcí a měst na Jablonecku, které se potýkají s problémy Romů. V kontextu událostí to ani moc překvapivé odpovědi nejsou.

Může za to stát

„Za současný stav může systém, tedy stát, který tuto otázku neřešil. Respektive řešil jen hmotné záležitosti a odsouval řešení na jindy,“ myslí si Marek Hotovec, starosta Smržovky. Podobného názoru je Jaroslav Zeman, starosta Albrechtic, kde v minulém týdnu napadli Romové místostarostku.

„Jedná se o hloupá rozhodnutí Parlamentu České republiky. Lidé, kteří nepracují, a Romové zvláště, mají lepší příjmy než pracující, čímž se narušila ekonomická rovnováha,“ rozhořčil se Zeman. Podle jeho slov Romové obývají byty neúměrné svému pracovnímu nasazení. A pracujícím lidem je i tohle pochopitelně trnem v oku.

Starostka Plavů Věra Mužíčková jde ve svém vyjádření ještě dál. „Stát neochraňuje slušné lidi, za celou situaci může jeho špatná sociální politika,” říká Mužíčková.

Ve Velkých Hamrech řeší problémy s Romy dlouhé roky. A dlouhé roky je ještě řešit budou., Starosta Jaroslav Najman poukazuje na fakt, že problém s Romy začal v době, kdy se Romům začalo v médiích říkat Romové. „Starší generace se přece učily o Cikánech. V momentu, kdy se začalo hovořit o Romech, začalo pokrytectví a nenazývání problémů pravým jménem. Pouze se vymýšlejí projekty a studie, jak začlenit nezačlenitelné,“ přiblížil Najman.

A přidává perličku: „Když jsem nastoupil do funkce, chodili Romové žádat o práci. Dnes už nechodí. Asi se rozkřiklo, že hned každému práci dáme. Dnes už Romové nestojí ani o to, aby si dluhy vůči městu odpracovali.“

Co dělat?

Jak podle starostů obcí a měst, která mají či měli problémy s romskou komunitou, z této zamotané situace ven? Dá se nějak efektivně řešit?

„Ano, musí okamžitě nastoupit tvrdá a nekompromisní represe,“ nebere si servítky starostka Plavů. „Podle mého názoru by měla mít každá obec nějakou pomyslnou hranici počtu takto nepřizpůsobivých, abychom se nedostali do stejných problémů jako na Šluknovsku. Prostě takovou regulaci počtů. Ale ani nechci domyslet, co by na to Evropská unie,“ vysvětlil Najman.

Starostové všeobecně narážejí na divoký způsob, jakým je nepřizpůsobivým obyvatelům, potažmo majitelům nemovitostí státem hrazeno nájemné. „Přemrštěné nájmy inkasují v drtivé většině „bílí“, takže je nutné stanovit přísná pravidla i pro tuto skupinu. Například regulací podle cenové mapy nájemného obvyklého v daném místě,“ myslí si Marek Hotovec, podle kterého je nutné nalézt osoby, které požívají mezi Romy autority.

„Třeba i šéfy rodin a klanů. A jednat s nimi. Jinou autoritu – policii, úřady, sociální pracovníky – neuznávají. Bohužel, u mladé generace už asi ani klanoví vůdci nefungují,“ doplnil Hotovec. „Stát by měl důsledně kontrolovat, jak vynakládá peníze daňových poplatníků ve formě sociálních dávek a příspěvků, třeba za nehorázné nájmy za nekvalitní bydlení. A ne, aby byly tyto dávky tajné, pak vznikají pouze fámy,“ myslí si Jaroslav Najman.

Napadení místostarostky

Oslovení starostové také odsoudili napadení místostarostky Albrechtic, ke kterému došlo v úterý minulého týdne.

„To, co se stalo, je otřesné. Chci vědět, jaký postih dopadne na pachatele. Udělal jsem si názor hned po shlédnutí této kauzy na velkém zpravodajském serveru a rychlém odstranění z hlavní stránky,“ sdělil Najman. „Jedná se už jen o třešničku na dortu. Pevně věřím, že napadení místostarostky, a ještě k tomu doma, bude kvalifikováno jako útok na veřejného činitele s nejvyšší možnou trestní sazbou,“ doplnila Mužíčková.

A co na to sama napadená, místostarosta Albrechtic Anna Kukátková? „Budu ráda, když se případ co nejrychleji uzavře, abych se s nimi mohla na ulici zase pozdravit.“

Zneužívání dávek se stalo národním sportem

Jablonecko – Další z oslovených starostů měst a obcí, kde evidují problémy s Romskou komunitou, odpověděli na dvě otázky Jabloneckého deníku: Jak ze současné zamotané situace ven a kdo za vyhrocenou situaci může.

Marek Pieter, starosta města Desná: „Musí se upravit legislativa, zajištění její vymahatelnosti a případně i odebrání výhod v případě nerespektování povinností. Změny jsou nutné i ve vyplácení dávek: zamezit jejich zneužívání, směřovat je jen k potřebným. Ale třeba i porovnat si invaliditu občanů různých národností a hledání jejich příčin, neumožnit podnikat s byty podprůměrné kvality za nadstandardní nájemné, které hradí stát. Nebo ve vzdělání a dalších oblastech tak, aby jedna skupina neměla větší práva než druhá.“ A dodává, že právě prevence i represe naráží na absenci hodnot, které jsou pro většinovou společnost běžné. Tedy například respektování vyhlášek a zákonů, docházka dětí do škol, odpovědnost za své činy nebo snaha být soběstačným.

Celý problém je i podle starosty Rychnova Františka Chlouby postaven na zneužívání sociálních dávek. „To se u nás stalo národním sportem,“ myslí si Chlouba a vrací se k napadení místostarostky Albrechtic, které se stalo minulý týden „Nevím, kdo tam dotyčné rodině prozradil, že na dceru, které se zřekli, je možné dostat tolik peněz jako sociální dávky. Možná právě tam bych hledal viníka celé situace. A možná by dotyčný „poradce měl mluvit také o povinnostech, nejen o právech,“ vysvětlil Chlouba.

„Každý neseme svou část odpovědnosti. Rodiče za to, že se děti v době vyučování poflakují ve městě, nezaměstnaní za to, že rezignují na hledání zaměstnání a raději vyhledají možnosti sociálních podpor. Občané za to, že že je jim lhostejné nesprávné chování jedincůna veřejnosti včetně vandalství. Viníci přestupků za agresivitu, aroganci, či dokonce posměch. Organizace zajišťující projekty na rozvoj lidských zdrojů za to, že nedostatečně prezentují úspěchy a neukazují lidem cesty ze sociální pasti, aby mohly motivovat další. A konečně vláda za mnohdy neúčinné či kompromisní zákony. A můžeme pokračovat,“ vypočítal Pieter, který púoukazuje na fakt, příčiny situace se musí hledat na všech úrovních, analyzovat je a připravovat řešení. „nemůžeme hodnotit lidi podle barvy pleti, pohlaví nebo vyznání, ale podle toho, jaký mají přínos pro společnost,“ uzavřel Pieter.