VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DOPLNĚNO: Starostové: problémy s Romy jsou státní

Jablonecko - Představitelé z několika obcí a měst Jablonecka odpověděli na dvě otázky: jakým způsobem zklidnit situaci mezi majoritní většinou a Romy a na kom vlastně za současnou situaci leží vina.

22.11.2011
SDÍLEJ:

Josefův Důl, Albrechtice v Jizerských horáchFoto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Policisté obvinili čtyřiatřicetiletého Roma za útok na místostarostku Albrechtic. Obviněn byl z násilí proti úřední osobě. Za to mu hrozí až čtyři roky vězení. Stíhán je na svobodě. Na místostarostku a jejího muže zaútočila skupinka Romů. Domáhali se důchodu nemocné Romky, jíž se rodina dříve zřekla. Manželé zraněni nebyli, útok jimi ale otřásl.

Nalézt akceptovatelné autority, jasně regulovat nájemní bydlení, nazývat věci pravými jmény, nekompromisní represe. Takové jsou rady, které dávají starostové obcí a měst na Jablonecku, které se potýkají s problémy Romů. V kontextu událostí to ani moc překvapivé odpovědi nejsou.

Může za to stát

„Za současný stav může systém, tedy stát, který tuto otázku neřešil. Respektive řešil jen hmotné záležitosti a odsouval řešení na jindy,“ myslí si Marek Hotovec, starosta Smržovky. Podobného názoru je Jaroslav Zeman, starosta Albrechtic, kde v minulém týdnu napadli Romové místostarostku.

„Jedná se o hloupá rozhodnutí Parlamentu České republiky. Lidé, kteří nepracují, a Romové zvláště, mají lepší příjmy než pracující, čímž se narušila ekonomická rovnováha,“ rozhořčil se Zeman. Podle jeho slov Romové obývají byty neúměrné svému pracovnímu nasazení. A pracujícím lidem je i tohle pochopitelně trnem v oku.

Starostka Plavů Věra Mužíčková jde ve svém vyjádření ještě dál. „Stát neochraňuje slušné lidi, za celou situaci může jeho špatná sociální politika,” říká Mužíčková.

Ve Velkých Hamrech řeší problémy s Romy dlouhé roky. A dlouhé roky je ještě řešit budou., Starosta Jaroslav Najman poukazuje na fakt, že problém s Romy začal v době, kdy se Romům začalo v médiích říkat Romové. „Starší generace se přece učily o Cikánech. V momentu, kdy se začalo hovořit o Romech, začalo pokrytectví a nenazývání problémů pravým jménem. Pouze se vymýšlejí projekty a studie, jak začlenit nezačlenitelné,“ přiblížil Najman.

A přidává perličku: „Když jsem nastoupil do funkce, chodili Romové žádat o práci. Dnes už nechodí. Asi se rozkřiklo, že hned každému práci dáme. Dnes už Romové nestojí ani o to, aby si dluhy vůči městu odpracovali.“

Co dělat?

Jak podle starostů obcí a měst, která mají či měli problémy s romskou komunitou, z této zamotané situace ven? Dá se nějak efektivně řešit?

„Ano, musí okamžitě nastoupit tvrdá a nekompromisní represe,“ nebere si servítky starostka Plavů. „Podle mého názoru by měla mít každá obec nějakou pomyslnou hranici počtu takto nepřizpůsobivých, abychom se nedostali do stejných problémů jako na Šluknovsku. Prostě takovou regulaci počtů. Ale ani nechci domyslet, co by na to Evropská unie,“ vysvětlil Najman.

Starostové všeobecně narážejí na divoký způsob, jakým je nepřizpůsobivým obyvatelům, potažmo majitelům nemovitostí státem hrazeno nájemné. „Přemrštěné nájmy inkasují v drtivé většině „bílí“, takže je nutné stanovit přísná pravidla i pro tuto skupinu. Například regulací podle cenové mapy nájemného obvyklého v daném místě,“ myslí si Marek Hotovec, podle kterého je nutné nalézt osoby, které požívají mezi Romy autority.

„Třeba i šéfy rodin a klanů. A jednat s nimi. Jinou autoritu – policii, úřady, sociální pracovníky – neuznávají. Bohužel, u mladé generace už asi ani klanoví vůdci nefungují,“ doplnil Hotovec. „Stát by měl důsledně kontrolovat, jak vynakládá peníze daňových poplatníků ve formě sociálních dávek a příspěvků, třeba za nehorázné nájmy za nekvalitní bydlení. A ne, aby byly tyto dávky tajné, pak vznikají pouze fámy,“ myslí si Jaroslav Najman.

Napadení místostarostky

Oslovení starostové také odsoudili napadení místostarostky Albrechtic, ke kterému došlo v úterý minulého týdne.

„To, co se stalo, je otřesné. Chci vědět, jaký postih dopadne na pachatele. Udělal jsem si názor hned po shlédnutí této kauzy na velkém zpravodajském serveru a rychlém odstranění z hlavní stránky,“ sdělil Najman. „Jedná se už jen o třešničku na dortu. Pevně věřím, že napadení místostarostky, a ještě k tomu doma, bude kvalifikováno jako útok na veřejného činitele s nejvyšší možnou trestní sazbou,“ doplnila Mužíčková.

A co na to sama napadená, místostarosta Albrechtic Anna Kukátková? „Budu ráda, když se případ co nejrychleji uzavře, abych se s nimi mohla na ulici zase pozdravit.“

Zneužívání dávek se stalo národním sportem

Jablonecko – Další z oslovených starostů měst a obcí, kde evidují problémy s Romskou komunitou, odpověděli na dvě otázky Jabloneckého deníku: Jak ze současné zamotané situace ven a kdo za vyhrocenou situaci může.

Marek Pieter, starosta města Desná: „Musí se upravit legislativa, zajištění její vymahatelnosti a případně i odebrání výhod v případě nerespektování povinností. Změny jsou nutné i ve vyplácení dávek: zamezit jejich zneužívání, směřovat je jen k potřebným. Ale třeba i porovnat si invaliditu občanů různých národností a hledání jejich příčin, neumožnit podnikat s byty podprůměrné kvality za nadstandardní nájemné, které hradí stát. Nebo ve vzdělání a dalších oblastech tak, aby jedna skupina neměla větší práva než druhá.“ A dodává, že právě prevence i represe naráží na absenci hodnot, které jsou pro většinovou společnost běžné. Tedy například respektování vyhlášek a zákonů, docházka dětí do škol, odpovědnost za své činy nebo snaha být soběstačným.

Celý problém je i podle starosty Rychnova Františka Chlouby postaven na zneužívání sociálních dávek. „To se u nás stalo národním sportem,“ myslí si Chlouba a vrací se k napadení místostarostky Albrechtic, které se stalo minulý týden „Nevím, kdo tam dotyčné rodině prozradil, že na dceru, které se zřekli, je možné dostat tolik peněz jako sociální dávky. Možná právě tam bych hledal viníka celé situace. A možná by dotyčný „poradce měl mluvit také o povinnostech, nejen o právech,“ vysvětlil Chlouba.

„Každý neseme svou část odpovědnosti. Rodiče za to, že se děti v době vyučování poflakují ve městě, nezaměstnaní za to, že rezignují na hledání zaměstnání a raději vyhledají možnosti sociálních podpor. Občané za to, že že je jim lhostejné nesprávné chování jedincůna veřejnosti včetně vandalství. Viníci přestupků za agresivitu, aroganci, či dokonce posměch. Organizace zajišťující projekty na rozvoj lidských zdrojů za to, že nedostatečně prezentují úspěchy a neukazují lidem cesty ze sociální pasti, aby mohly motivovat další. A konečně vláda za mnohdy neúčinné či kompromisní zákony. A můžeme pokračovat,“ vypočítal Pieter, který púoukazuje na fakt, příčiny situace se musí hledat na všech úrovních, analyzovat je a připravovat řešení. „nemůžeme hodnotit lidi podle barvy pleti, pohlaví nebo vyznání, ale podle toho, jaký mají přínos pro společnost,“ uzavřel Pieter.

Autor: Jan Sedlák

22.11.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 25 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha CNC soustružnických center. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha CNC soustružnických center, -. Pracoviště: Teneo 3000 s.r.o., Hlavní, č.p. 986, 468 51 Smržovka. Informace: Malý, +420 776 227 545.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 000 Kč

Sociální pracovníci v azylových domech, probačních střediscích, nápravných a jiných zařízeních pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník v sociálních službách, , Nabízíme:, " zaměstnání na plný úvazek, " perspektivní zaměstnání, " práci v příjemném prostředí a v malém kolektivu, " zázemí velké celostátní organizace, " 15.000 Kč hrubého měsíčně, " možnost prodloužení pracovní smlouvy, Požadavky: Střední odborné (vyučen), " vzdělání odpovídající zákonu o sociálních službách č. 108/2006 Sb., " popř. ochota si požadované vzdělání doplnit, " spolehlivost, " sociální cítění, " občanská bezúhonnost, " ztotožnění s posláním organizace, Směnnost: Nepřetržitý provoz , " Denní: = > 7 - 19 hod. , " Noční: = > 19 - 7 hod. , , Náplň práce: , " Poskytovat pomoc mužům a ženám ( ve věku od 18 let ) bez domova a pomáhat s řešením jejich situace., " Přenocování, možnost osobní hygieny, poradenství. , " Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím , " Pomoc při uplatnění práv a oprávněných zájmů , Kontaktní údaje: +420 483 317 120; jablonec@nadeje.cz, Strukturovaný životopis a přihlášku do výběrového řízení zasílejte na adresu NADĚJE, Za Plynárnou 13, 466 01 Jablonec nad Nisou nebo e-mailem na jablonec@nadeje.cz , do předmětu uveďte zkratku PSS-Jablonec n./N.. Pracoviště: Naděje - 001, Za Plynárnou, č.p. 3816, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Tomáš Šretr, +420 483 317 120.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 22 300 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Vazební věznice Liberec vyhlašuje v souladu s ustanovením § 22 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, výběrové řízení na obsazení služebního místa:, , STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE, (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr), , Zákonné a další požadavky:, ? minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, ? zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, ? trestní bezúhonnost., , Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3. TT od 23.900,- Kč)., - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici)., - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní vyžití, apod., , Místo služebního působiště: Místní jednotka JS při OS Jablonec nad Nisou , , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, , Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis,, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru,, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání,, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS"., , Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS JBC".. Pracoviště: Vězeňská služba čr-vv liberec-justiční stráž, Mírové náměstí, č.p. 494, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 602 784 967,482 426 270.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha zařízení ve slévárenství (taviči, slévači). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SLÉVAČ - pracovní poměr na dobu 90 dnů., - bez alergií - práce s hliníkem, zdatnost, prašné prostředí, Hlásit se osobně každé pondělí 10-12 hodin - Na Perštýně 519/9a, 460 01 Liberec. Pracoviště: Ternopstav cz s.r.o. - pracoviště, Vedlejší, č.p. 88, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Klára Poláková, +420 608 140 263.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tragická sobota. V kraji zemřel první motorkář v tomto roce

Sražený chodec. Ilustrační foto.

Přecházela mimo přechod, srazilo ji auto, naštěstí se nic nestalo

Jablonecká strážnice vytáhla řidiče z hořícího vozidla

Jablonec n. N. – V pátek 23. března ráno uprostřed křižovatky u úřadu práce zastavilo auto, z něhož se kouřilo a lítaly jiskry. Strážnice, která měla tou dobou službu na přechodu pro chodce před obchodní akademií, začala ihned jednat.

FOTO: Opět se koná biatlonová exhibice

V sobotu 24. března se koná tradiční biatlonová exhibice a Mistrovství ČR žen a mužů – supersprint, finále. Organizátoři z SKP Kornspitz Jablonec plánují na biatlonovém stadionu zahájení v 11 hod., nástřel v 11.45 hod.

Lidé ze Žižkova Vrchu se ptali na dopravu a hřiště

Jablonec n. N. – Ve čtvrtek 8. března se konalo ve školní jídelně ZŠ Pasířská letošní první setkání vedení města s občany Žižkova Vrchu.

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Jablonec n. N. – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT