O dobrém umístění nepochyboval Václav Horáček, starosta Železného Brodu již měsíce před volbami. „Určitě se dostaneme přes pět procent. Cílem je získání deseti mandátů,“ uvedl Horáček v červnu.

I přes to, že se úplně jeho předpovědi nepotvrdily, Starostové získali „jen“ sedm mandátů, lze považovat tento výsledek za úspěch. Zvlášť, pokud si uvědomíme, že se hnutí stalo oním pomyslným jazýčkem na vahách při sestavování krajské koalice.

„Mnoho lidí hledalo alternativu. Jezdili jsme i po malých obcích, vysvětlovali jsme, co vlastně chceme. Oslovili jsme jednoduchým programem, který řeší konkrétní věci,“ dodal Horáček, který sesbíral na Jablonecku nejvíce přednostních hlasů ze všech kandidátů všech politických stran.

Ve čtvrtek se bude snažit koalice složená z ČSSD, SOS a Starostů probrat personální obsazení Rady kraje a náměstky hejtmana. „Všichni v popředí kandidátky si slíbili, že do toho půjdou. Samozřejmě, že záleží na resortech, například já si nedokážu představit vést zdravotnictví, o kterém nic nevím,“ popsal Václav Horáček.

Přijmout post je připraven i další z úspěšných kandidátů starosta Desné Marek Pieter. „Ale zatím nemá cenu teoretizovat nad jmény. Jednání jsou těžká, po čtvrtku budeme opět chytřejší,“ dodal Pieter.

Naopak o krajském postu neuvažuje Lukáš Pleticha, úspěšný kandidát za SOS. „Máme jiné kandidáty, ale budeme teprve jednat,“ upřesnil Pleticha, místostarosta Jablonce.