Čtyři významní starostové regionu se rozhodli vstoupit do bojů o křesla v krajském zastupitelstvu. Martin Půta z Hrádku nad Nisou, Marek Pieter z Desné, Václav Horáček z Železného Brodu a Jan Farský ze Semil chtějí vrátit politiku kraje z roviny celostátní do regionu.
Doposavad nezávislí kandidáti úzce vázaní na Stranu pro otevřenou společnost (SOS) uvažují o samostatné kandidátce starostů regionu, která má být vedena napříč politickým spektrem. Včera v Liberci jednali o možnostech spolupráce s vedením krajské SOS.

Chtějí rozhodovat věcně

„Nechceme, aby se opakovalo rozložení sil v krajském zastupitelstvu jako po minulých volbách. Jsem v opozici a nemám šanci prosadit ani logické požadavky,“ líčil hlavní důvody vzniku hnutí starosta Hrádku a krajský zastupitel za SOS Martin Půta.
„Chtěli bychom, aby se na kraji rozhodovalo více věcně než stranicky,“ pokračoval Půta.
Hnutí starostů pak za krátkou dobu získalo mnoho příznivců. „Jedná se o čtyřicet až padesát lidí, kteří jsou ochotni kandidovat nebo nás podpořit,“ vyčíslil Půta.

Shodnou se v mnoha případech

„Vzájemně jsme se informovali o našich stanoviscích a záměrech. Jednoznačně se ukazuje, že jsou v mnoha případech shodné,“ uvedl krajský předseda SOS Jindřich Berounský. Ve hře jsou ale stále dvě varianty, a to spolupráce před i po volbách nebo společná kandidátka.
„Já osobně bych si představoval jednu silnou kandidátku pod hlavičkou SOS pro Liberecký kraj. Uznávám ale, že mají v regionu velkou podporu,“ připustil Berounský.

Do konce roku chtějí mít jasno

Starostové nyní chtějí závěry ze schůzky projednat s partnery, do konce roku však chtějí mít obě strany jasno.
V současnosti by na kandidátce Strany pro otevřenou společnost měla být zastoupena aliance SOS, Volba pro město, Cesta změny a Unie svobody.