Nemovitosti, které patří zkrachovalému místnímu podnikateli Jaroslavu Jindřiškovi, půjdou na konci dubna do dražby. Už se uskutečnila první prohlídka pro zájemce o koupi, na kterou dorazila desítka potenciálních investorů. Další prohlídka se koná  23. dubna. Mezi objekty patří také kamenná rozhledna Bramberk, symbol Lučan.

„Je na čase, aby rozhledna byla k dispozici tak, jako kdysi. Jezdíme sem  každý rok a situace kolem ní i sousední restaurace nás mrzí. Kdysi jsme se právě tady seznámili," uvedli manželé Novotní, kteří tráví na Maxově již po několikáté jarní dovolenou.

„Stávající postup se mi nelíbí. Bramberk byl vždycky dominantou naší obce. Měli bychom ho získat i bez dražby. Zastupitelstvo schválilo, že do aukce půjdeme. Teď zjišťujeme podmínky. Ještě jsme se žádné neúčastnili," uvedl starosta Jiří Řešátko s tím, že vyvolávací cena je 800 000 korun.

Rozhledna stejně jako tři penziony patřily soukromé firmě, která zkrachovala. Konkurz navíc zkomplikovaly tahanice o majetek při rozvodu jeho majitelů. Několik let byla proto rozhledna pro veřejnost uzavřená.

Marie Zdráhalová  také   zamířila v minulých dnech na Bramberk. „Já nikdy nezapomenu, když jsme chodili do restaurace k panu Jindříškovi na banán v čokoládě. Na volná místa se stály fronty. A potom jsme vyběhli na rozhlednu. Je škoda, že se o ni takhle handrkují," zavzpomínala výletnice z Liberce.

Od roku 2010 mají Lučany rozhlednu v pronájmu. Od května, pouze  o víkendech, ji mohou turisté opět navštívit. O hlavních prázdninách bude otevřená i týdnu.
„Výnos ze vstupného dává město zpět do oprav a údržby.  Od roku 2010 se tak do ní dalo kolem sta tisíce korun," řekl Řešátko. 

Z rodného listu rozhlednyBramberk je 21 metrů vysoká kamenná rozhledna na 787 m vysokém stejnojmenném postranním vrcholu kopce Krásný v maxovském hřebeni Jizerských hor. Nedaleko této třípatrové, 16 metrů vysoké věže byla roku 1892 přistavěna chata. Věž však bývala kvůli špatnému počasí a nedostatku financí často nepřístupná. Proto se Horský spolek rozhodl vybudovat na témže místě rozhlednu novou, s 96 schody, vysokou 21 metrů.