Takové připomínky přednesli na pondělím zasedání krajského zastupitelstva. Obě finanční položky zastupitelstvo však schválilo. „Nezdá se mi vhodné takovým způsobem zacházet s veřejnými prostředky, zejména v době, kdy se potýkáme s hospodářskou krizí,“ vysvětlil své důvody Martin Půta, lídr Starostů za Liberecký kraj a starosta Hrádku nad Nisou.

Z jednání zastupitelstva však vyplynulo, že minimálně téměř pět milionů na nákup nových aut kraj skutečně potřebuje. „A co máme dělat, když máme prázdné garáže? Odstupující radní z bývalé krajské vlády si totiž svá služební auta odprodala a nám zbylo jen pár referenčních vozů,“ vysvětlil Stanislav Eichler, hejtman kraje. Jak doplnil, některé ze zbývajících aut jsou již poměrně i stará, z roku 2001. „Mají najeto velký počet kilometrů a jejich údržba by již byla z hlediska finančních nákladů neefektivní,“ doplnil Stanislav Eichler.

S tím po včerejším zastupitelstvu souhlasil i Martin Půta. „Také jsem se na zastupitelstvu dozvěděl, že bývalí radní si auta odkoupili. V tom případě je jasné, že si kraj pořídit nové vozy musí,“ uvedl Martin Půta. Rozhodně však i nadále nesouhlasí s poskytnutím desetimilionové dotace Hodkovickým.

Hejtman však argumentuje tím, že smlouvu o poskytnutí dotace podepsalo bývalé krajské vedení a oni pouze smlouvu plní. „Nemůžeme přece jen tak vypovědět smlouvu, když už část dotace byla Hodkovicím poskytnuta,“ uvedl Stanislav Eichler. Jak připomněl Zdeněk Bursa, radní pro ekonomiku, investice, správu majetku a územního plánování, Hodkovice nad Mohelkou v roce 2007 požádaly o více jak třiadvacetimilionovou dotaci na rozvoj venkova. Třináct a půl milionu přitom již Hodkovičtí obdrželi v minulosti. „Nic jiného, než jim zbytek doplatit, nám tedy ani nezbývá,“ upozornil Zdeněk Bursa.

Starosta Hodkovic, Antonín Samek, vysvětlil, že o dotaci žádali u ministerstva zemědělství, avšak nepochodili kvůli nesplnění podmínek nákladovosti. „Obrátili jsme se proto na krajský úřad. Nikdy v minulosti jsme dotaci v takovém rozsahu nečerpali,“ doplnil Antonín Samek s tím, že peníze použijí na odkanalizování stávající lokality u hodkovického nádraží. Dále se pak na něj bude napojovat nová lokalita, která má sloužit k výstavbě rodinných domků.

„Nemám nic proti napojování nových lokalit, ovšem na druhou stranu nechápu, proč by zrovna Hodkovice měly dostat od kraje tak vysokou dotaci, když jiným obcím toto umožněno není,“ informoval Martin Půta s tím, že argument hejtmana o potřebě naplňování smluv od minulého vedení kraje není také zcela v pořádku.

„Je zajímavé, že zastupitelstvo již pod vedením nového hejtmana odsouhlasilo vypovězení smlouvy s Policií ČR o poskytnutí 45 milionového příspěvku na vybudování krajského policejního ředitelství v Liberci,“ argumentuje Martin Půta, že některé staré smlouvy vypovědět podle Eichlera lze a některé nikoliv. Kromě toho doplnil, že takový přístup je klasická ukázka, jak by se peníze rozdělovat neměly.